Elektrozawory hydrauliczne – czy są potrzebne w instalacji domowej?

509

Wysoka niezawodność i cena sprawiły, że elektrozawory są przede wszystkim wykorzystywane w lokalach przemysłowych. Jednak coraz częściej decydujemy się na takie rozwiązanie również w instalacjach domowych. Dzięki temu mają wpłynąć na sprawniejsze funkcjonowanie całego systemu, a przy okazji zapewnić komfort i bezpieczeństwo domu.

Sposób działania elektrozaworów

Najpierw warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób działają elektrozawory. Dzięki temu będzie można łatwiej określić, czy są potrzebne w domowej instalacji. Przede wszystkim należałoby pamiętać o tym, że do prawidłowej pracy elektrozaworów potrzebny jest specjalny tłok, dzięki któremu zamyka się i otwiera wewnętrzna droga zawora. Niezwykle istotne jest to, że cały ten proces można dopasować do systemu, jaki się ma. Poza tym nie możemy zapomnieć o tym, że tłok rozpoczyna swoją pracę po otrzymaniu napięcia. W zadaniu bardzo ważną funkcję pełni cewka, dlatego warto zastanowić się nad tym, ile ich powinien mieć elektrozawór.

Dlaczego warto instalować elektrozawory do wody?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, że elektrozawory hydrauliczne w porównaniu do zaworów manualnych pozwalają na szybsze wykrycie usterki. Dzieje się tak wtedy, gdy system wykryje jakieś niekorzystne odczyty. W takiej sytuacji dochodzi do zamknięcia zaworu. Jest to szczególnie ważne w domach, ponieważ w połączeniu systemem inteligentnego domu nie dojdzie do zalania. Poza tym elektrozawory mają realny wpływ na szybsze działanie, mające na celu zlikwidowanie powstałego problemu.

Jakie są rodzaje elektrozaworów?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że podczas wyboru odpowiedniego elektrozaworu musimy kierować się jego rodzajem. W ten sposób dopasujemy go do instalacji, ilości podłączonych linii, rozmiaru, a także uzgodnimy, jak ma się zamykać i otwierać. Jednak oprócz tych kwestii, zwróćmy też uwagę na inne dane, np. ciśnienie, przy którym może być wykorzystywany wybrany elektrozawór. Poza tym istotne jest wielkość otworu, dane dotyczące przepływu, rodzaj cewki i sposób instalacji.

Najpopularniejsze rodzaje elektrozaworów

  • Bezpośrednio oddziałujący – w tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa rdzeń magnetyczny, ponieważ dzięki niemu dochodzi do otwarcia i zamknięcia otworu.
  • Normalny – działa w oparciu o przepływający prąd, który odpowiada za otwarcie otworu.
  • Impulsowy – zazwyczaj jest wykorzystywany przy większej ilości linii lub wyższym ciśnieniu. Jego zaletą są niewielkie rozmiary cewki.

Wykrywanie usterek w instalacji

Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że jedną z najważniejszych funkcji elektrozaworu jest wykrywanie jakichś usterek. Jednak sama ta część może nie poradzić sobie z takim zadaniem. Dlatego często potrzebny jest czujnik, który będzie mógł zbierać dane na temat sprawności instalacji. Zwróćmy uwagę na to, że taki element powinien być zamontowany na głównej rurze, a jego zadaniem będzie przesyłanie sygnału do elektrozaworu. Dzięki temu cały system będzie dobrze działał, a dom zyska dodatkową ochronę przed usterką i wyciekiem wody.