Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe

627

Autor: MBP

27 września w ramach ogólnopolskiej akcji Głośnego Czytania Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprosił drugą klasę Szkoły Podstawowej nr 11 na zajęcia z biblio-edukacji pn. „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.

Na spotkaniu został poruszony temat przemocy dzieci wobec dzieci. Na podstawie książki pt. „Dręczyciel w klasie” Elżbiety Zubrzyckiej. Wspólnie z uczniami tworzyliśmy definicję „dręczyciela” oraz „ofiary”. W jaki sposób możemy powstrzymać działanie dręczyciela przede wszystkim gdzie ofiara może szukać pomocy. Na zajęciach wysuwaliśmy wnioski skąd biorą się złe zachowania w klasie lub w szkole takie jak: agresja wobec drugiej osoby. Poprzez zwrócenie uwagi, że bierność wobec krzywdziciela, zmowa milczenia, brak wzajemnego szacunku są tożsame ze zgodą na krzywdzenie innych. Świadomość, że dzięki współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców możemy przeciwdziałać agresji w szkole.

Dzieci muszą zostać przekonane, że dorośli będą gotowi do pomocy.

Na zajęciach z biblio-edukacji odbyły się zabawy integracyjne, następnie uczniowie wysłuchali opowiadania Małgorzaty Musierowicz pt. „Bijacz”. Omówienie wysłuchanego opowiadania oraz scenki dramowe w wykonaniu uczniów pozwoliły na zrozumienie czym różni się dobre zachowanie od złego.

Polecamy literaturę Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Dręczyciel w klasie”, „Bijacz” Małgorzaty Musierowicz natomiast dla młodzieży „7 dni” Eve Ainsworth, które są dostępne w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej.