Noc Bibliotek 2019 roku

310

Autor: MBP

5 października w bibliotekach w całej Polsce odbyła się V ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.

Tomaszowska książnica już po raz czwarty wzięła udział w tej wieczorno-nocnej akcji promującej czytelnictwo i biblioteki. W sobotni wieczór biblioteka dla dzieci i młodzieży przy pl. Kościuszki 18, przyciągnęła bardzo wielu uczestników. Na literacką imprezę czytelniczą licznie przybyli: dzieci z opiekunami, młodzież oraz dorośli użytkownicy biblioteki.

Po oficjalnym powitaniu gości przez Ewę Adamską – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim na scenie pojawili się najmłodsi uczestnicy. Dzieci z Przedszkola nr 17 zaprezentowały program artystyczny przygotowany przez nauczycielki: Małgorzatę Kardas, Annę Mazurek i Barbarę Kanię. Przedszkolaki porwały widownię w świat wierszy, tematycznych piosenek i tańca. Kolejnym punktem programu było odczytanie wiersza Joanny Mueller pt. „Wierszowiązałki” przez Izabelę Śliwińską – wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Dorotę Karwas – dyrektor Zespołu Przedszkolnego, Ewę Adamską – dyrektor MBP, bibliotekarki oraz naszych czytelników. Następnie na scenie pojawili się: Barbara Kania i Tomasz Wnuk, którzy zaprezentowali publiczności bogaty repertuar piosenek tematycznie związanych z hasłem wieczoru. Artyści, przy wtórze publiczności wykonali znane i lubiane utwory, m.in. Stanisława Sojki, Maryli Rodowicz, Bogusława Meca, Anny Marii Jopek, Marii Sadowskiej, Grażyny Łobaszewskiej. Na wszystkich uczestników Nocy Bibliotek czekały stanowiska do rozgrywek gier planszowych, przygotowane przez Stowarzyszenie „TOPORY”. Wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej nr 10 malowały dzieciom „buźki” a wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej nr 1 prowadziły minikiermasz taniej książki, zorganizowany przez naszą placówkę. Podczas tego wieczoru w bibliotece nie zabrakło niespodzianek. Bibliotekarki dla najmłodszych gości przygotowały teatrzyk cieni na podstawie bajki „O rybaku i złotej rybce” Aleksandra Puszkina oraz kącik z nagrodami. Podczas Nocy Bibliotek można było zapisać się do biblioteki, wypożyczyć książkę, poczęstować się przygotowanym słodkim poczęstunkiem i owocami, zagrać w grę karcianą – flirt z Markiem Hłasko. Na koniec spotkania został wyświetlony film familijny „Ptyś i Bill”. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli obejrzeć także wystawę prac tomaszowskich przedszkolaków zatytułowaną „Co w trawie piszczy” ( z projektu „Z Książką na Walizkach”).

Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do organizacji tomaszowskiej odsłony Nocy Bibliotek, a także samym występującym: dzieciom z Przedszkola nr 17 oraz ich nauczycielkom, występującym artystom Barbarze Kani i Tomaszowi Wnukowi, Stowarzyszeniu „TOPORY”, wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 10 i ich wychowawczyni Teresie Ciszewskiej, wolontariuszkom ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz ich opiekunom, kwiaciarni „Blanka i Pasja”, Przedszkolu Integracyjnemu „Iskiereczki”, pracownikom biblioteki oraz sponsorom: Hurtowni artykułów szkolnych i papierniczych „Kulfoon”, Gospodarstwu Sadowniczemu mgr inż. Arkadiusza Orzeszka.

Dziękujemy, że byliście z nami podczas imprezy literackiej Noc Bibliotek! Wspólnie pokazaliśmy, że biblioteki to miejsca ciekawe, przyjazne i otwarte na wszystkich użytkowników. Miejsca łączące ludzi, lokalne centra żywej kultury i edukacji. Podczas Nocy Bibliotek i na co dzień.