Autor: Urząd Miasta
Wyjątkowa uroczystość – związana z upamiętnieniem Bogusław Drozdowskiego, nauczyciela, trenera i propagatora łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie Mazowieckim ‒ odbyła się 12 grudnia br. w Urzędzie Miasta. Połączono ją z oficjalnym nadaniem jego imienia rondu u zbiegu ulic Mazowieckiej i Strzeleckiej.
Bogusław Drozdowski to postać dobrze znana w naszym mieście. Nie tylko w środowisku oświatowym i sportowym, ale również wielu innym tomaszowianom, którym zawsze służył pomocą jako radny miejski i społecznik. Jego zasługi docenili członkowie Rady Miejskiej ubiegłej kadencji, podejmując w marcu br. uchwałę o nadaniu imienia Bogusława Drozdowskiego nowo wybudowanemu rondu u zbiegu ulic Mazowieckiej i Strzeleckiej. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Rondo znajduje się na drodze dojazdowej do Areny Lodowej z pierwszym w Polsce krytym torem łyżwiarskim, o jakim przez całe życie marzył pan Bogusław. Niestety nie doczekał jego otwarcia. Zmarł półtora roku wcześniej.
W uroczystościach, jakie zorganizowano 12 grudnia dla upamiętnienia Bogusław Drozdowskiego, wzięła udział jego rodzina, przyjaciele, władze miasta i powiatu, radni, przedstawiciele Polskiego Związku łyżwiarstwa Szybkiego, byli uczniowie i wychowankowie – olimpijczycy i łyżwiarze, przedstawiciele środowiska oświatowego i sportowego, a także młodzież z tomaszowskich szkół
Postać Bogusława Drozdowskiego i jego dokonania przypomniał Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, odczytując laudację na jego cześć. Następnie przekazał żonie pana Bogusława – Bogumile Drozdowskiej treść uchwały Rady Miejskiej o nadaniu jego imienia rondu przy Strzeleckiej i Mazowieckiej.
Był też czas na wspomnienia. W ciepłych słowach o swoim przyjacielu i
nauczycielu wypowiadali się m.in. byli prezydenci Tomaszowa
Mazowieckiego Tomasz Kumek i Rafał Zagozdon, a także Beata Stańczyk i
Antoni Solarek. Głos zabrał również prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa
Szybkiego Rafał Tataruch.
W części artystycznej wystąpił zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 6 w składzie: Mateusz Siudziński, Jakub Gogol, Mikołaj Bednarek, Filip Palimąka, Mateusz Palimąka, Bartosz Kujawski oraz solistka Zofia Lagierska. Nie zabrakło też hymnu Areny Lodowej, który skomponowała Iwona Kmiecik
Po uroczystościach w Urzędzie Miasta jej uczestnicy przemieścili się na rondo przy Mazowieckiej i Strzeleckiej, gdzie odbyło się oficjalne nadanie imienia Bogusława Drozdowskiego.
Bogusław Drozdowski – twórca tomaszowskiego łyżwiarstwa
Bogusław Drozdowski urodził się 10 kwietnia 1935 roku w Pińsku na Polesiu. Przez 50 lat był nauczycielem wychowania fizycznego w tomaszowskich szkołach. W roku 1954 na zamarzniętym stawie starzyckim zorganizował pierwsze zawody łyżwiarskie. To były początki tej dyscypliny sportu w Tomaszowie.
Po ukończeniu Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 11. Zimą 1965 roku na szkolnym boisku stworzył dla uczniów lodowisko i zachęcał swoich wychowanków do udziału w treningach na łyżwach krótkich i panczenach. Latem 1967 roku wraz z KS „Pilica” współorganizował sekcję łyżwiarstwa szybkiego. W 1979 roku dzięki staraniom trenera Bogusława Drozdowskiego i dyrekcji ZWCH „Wistom” rozpoczęła się budowa sztucznie mrożonego toru łyżwiarskiego. Nowy obiekt został oddany do użytku w 1984 roku. Bogusław Drozdowski kontynuował pracę wychowawczo-trenerską. Działał w Szkolnym Związku Sportowym i przez wiele lat organizował liczne zawody mistrzowskie, widowiska sportowe i imprezy rekreacyjne. Popularyzował sport i opublikował liczne artykuły na temat dydaktyki i metodyki treningu. Wychował wielu olimpijczyków i mistrzów Polski. Spod jego skrzydeł wyszli olimpijczycy: Jan Józwik, Stanisława Pietruszczak-Wąchała, Jaromir Radke oraz liczni mistrzowie Polski: Romuald Szufladowicz, Elżbieta Gałczyńska, Tadeusz Matuszewski, Andrzej Ogórek, Andrzej Józwik, Beata Brylska, Marek Szymański, Marek Łakomski, Aneta Ronek, Ewa Chachuła, a on sam wielokrotnie zwyciężał w plebiscytach na najlepszego trenera miasta i ówczesnego województwa piotrkowskiego. Wychowankowie p. Bogusława odnosili również sukcesy w lekkiej atletyce.
W kolejnych latach B. Drozdowski pracował w Zarządzie Miasta, został radnym miejskim i przewodniczącym Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. W roku 2009 zainicjował nadanie jednemu z rond imienia Tomaszowskich Olimpijczyków. W 2013 roku ‒ na wniosek Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego ‒ został uhonorowany przez Radę Miejską tytułem „Zasłużony dla Tomaszowa Mazowieckiego”. Wśród wielu jego nagród i wyróżnień wymienić można m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal im. J. Śniadeckiego, Złoty Medal PKOl czy nagrodę Fair Play.
Bogusław Drozdowski zmarł w nocy z 5 na 6 marca 2016 roku w wieku 81 lat. Pogrzeb odbył się 10 marca na cmentarzu przy ul. Dąbrowskiej w Tomaszowie Mazowieckim. W ostatniej drodze twórcy tomaszowskiego łyżwiarstwa towarzyszyli członkowie najbliższej rodziny, przyjaciele, znajomi, koledzy i koleżanki ze szkoły, z pracy i samorządowcy, z którymi przez lata pracował i współpracował. Stawili się też sławni i znani sportowcy, jego wychowankowie i przedstawiciele Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.
W roku 2019 ‒ z inicjatywy Marcina Witko, prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego ‒ Rada Miejska w uznaniu zasług tego wspaniałego nauczyciela, trenera, samorządowca i społecznika, wychowawcy wielu pokoleń tomaszowskich sportowców, człowieka oddanego ideałom sportowym oraz przyjaciela wszystkich tomaszowian nadała rondu przy zbiegu ulic Mazowieckiej i Strzeleckiej imię Bogusława Drozdowskiego.