Ferie zimowe z biblioteką

622

Autor: MBP

Ferie zimowe w bibliotece dobiegły końca, w tym roku przyświecało nam hasło „W krainie bibliotecznych rozmaitości”.

Warsztaty zimowe w naszej placówce odbyły się w dniach od 13 do 17 stycznia. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotował interesującą propozycję zajęć dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, uczestniczyło 25 osób. Każdy dzień miał inną myśl przewodnią. W poniedziałek: Hu hu ha, nasza zima zła. Pierwszego dnia uczestnicy naszych zajęć zapoznali się z regulaminem i z zasadami bezpiecznego uczestnictwa w zimowisku. Następnie dzieci wzięły udział w grach i zabawach zapoznawczych, takich jak zabawy ruchowe, czy kalambury. W nawiązaniu do zimowego okresu wykonaliśmy tematyczne prace plastyczne – bałwanka ze ścinków papieru. Nie zapomnieliśmy o bezpieczeństwie podczas ferii; odwiedzili nas ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Tomaszowa Mazowieckiego: p. Maciej Pawlik oraz Kinga Kaczmarek, Szczepan Badura, Karol Pawlik. Dziękujemy prezesowi Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Tomaszowie Mazowieckim panu Damianowi Błaszczykowi za zgodę na przeprowadzenie takich zajęć w bibliotece. Zajęcia dotyczyły bezpiecznej zabawy podczas ferii. Ratownicy przedstawili uczestnikom warsztatów sytuacje, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, a także pokazali, jak udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Dzieci na fantomach ćwiczyły masaż serca i wykonywały sztuczne oddychanie.

Drugi dzień zajęć zatytułowany był: W krainie klocków LEGO i łamigłówek. Dzięki uprzejmości Centrum Edukacyjnego „Twój Robot Tomaszów”, najmłodsi uczestniczyli w zajęciach z robotyki. Zajęcia poprowadzili p. Jakub Maciejek z synem Maksymilianem oraz p. Anna Musialik. Dzieci zbudowały roboty z klocków Lego Boost  – auto, zaś z Lego Mindstorms EV3 – kuszę. Następnie uczestnicy zajęć programowali je za pomocą aplikacji na laptopach i tabletach. Później przyszedł czas na zabawę wykonanymi modelami. Kolejnym punktem spotkania w bibliotece były zajęcia „łamanie głowy” czyli rebusy, zagadki, krzyżówki, koło fortuny czy puzzle.

Baśnie bawią i uczą – to hasło trzeciego dnia warsztatów w bibliotece. Rozpoczęliśmy biblioterapią – zajęciami edukacyjnymi dla dzieci. Uczestnicy naszych warsztatów obejrzeli teatr kamishibai „Brzydkie Kaczątko” Hansa Christiana Andersena. Przez całe spotkanie w tle słychać było starodawną japońską muzykę ludową. Dzieci poznały historię „papierowego teatru” oraz dyskutowały o obejrzanej baśni, a także szukały w słownikach słowa tolerancja i odczytywały jego znaczenie. W Pokoju Bajek odbył się seans filmowy. Uczestnicy naszych zajęć obejrzeli bajkę „Mała Stopa” z zasobów biblioteki.

Czwarty dzień warsztatów to sportowe harce. Nie zabrakło zajęć sportowych przygotowanych dla uczestników ferii zimowych w klubie sportowym „Academia Gorila”. Panowie: Michał Zajączkowski i Szymon Kazimierski zaprezentowali nam bardzo atrakcyjny pokaz sportu walki jakim jest Brazylijskie JiuJitsu. Dzieci wysłuchały informacji o BJJ, że jest sportem, który kładzie duży nacisk na walkę w parterze. Najmłodsi z zapałem wykonywali pokazywane chwyty. Po powrocie do biblioteki dzieci grały w GryKinect: Sports, Dance Central, Adventures, Rush i Disney Pixar Adventure.

W ostatnim dniu warsztatów zatytułowanym: Z grami planszowymi za pan brat! dzieci miały okazję zagrać w gry planszowe dzięki „Stowarzyszeniu Topory”, zajęcia prowadził: p. Sebastian Wawrzyńczyk prezes stowarzyszenia. Najmłodsi zagrali w takie gry: Skyline, Wilki i Owce, Kwiatki, Carcassonne, Polska, A kysz! Ekspedycja i in. Po rozgrywkach przyszedł czas na zakończenie zimowych warsztatów w bibliotece. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki.

Każdego dnia na najmłodszych czekał słodki poczęstunek oraz owoce ufundowany przez Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.

Pizzę otrzymaliśmy od pizzerii Fiero, zaś jabłka od Gospodarstwa Sadowniczego mgr. inż. Arkadiusza Orzeszka.

W zimowych zajęciach w bibliotece pomagał wolontariusz: p. Piotr Długosz – dziękujemy.