Raz,dwa, trzy segregujemy odpady i my!

685

Autor: SP Nr 12 im. Jana Pawła II

W trosce o środowisko, w którym żyjemy podjęliśmy działania mające na celu właściwą segregację odpadów komunalnych. W naszej szkole znajdują się na korytarzach i w salach lekcyjnych kosze na śmieci segregowane.

Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję „Bądź Eko. Foliówkom mówimy nie!”. Rozprowadził wśród rodziców woreczki wielokrotnego użytku, uszyte ze starych firan. Torebki cieszyły się dużym powodzeniem.

Zasady segregacji odpadów

Niebieski pojemnik przeznaczony jest na papier. Co oznacza, że mogą do niego trafić: opakowania z papieru, karton, tektura (także falista), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy czy torby i worki papierowe.

Do niebieskiego worka nie możemy wyrzucić: ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch jednorazowych i podpasek, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych czy ubrań.

Do zielonego kubła trafiają odpady ze szkła: butelki i słoiki po napojach i żywności – w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych, szklane opakowania po kosmetykach – o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców. W przypadku produktów szklanych gminy będą mogły rozdzielić zbiórkę takich odpadów na: szkło bezbarwne (biały kolor kubła) i szkło kolorowe (zielony).

Także i w przypadku zielonego kubła wyznaczone zostały przykładowe śmieci, których nie można do niego wrzucić. Należy do nich: ceramika, doniczki, porcelana, fajans, kryształy, szkło okularowe, szkło żaroodporne, znicze z zawartością wosku, żarówki i świetlówki, reflektory, opakowania po lekach, rozpuszczalnikach, czy olejach silnikowych, lustra, szyby okienne i zbrojone, monitory i lampy telewizyjne, termometry czy strzykawki.

Żółty kosz jest na metale i tworzywa sztuczne. Do kubła będzie można wrzucić: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów), plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, czy zabawki z tworzywa sztucznego, jeśli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców.

Do takiego śmietnika nie można jednak wyrzucić np. plastikowej butelki, jeśli będzie w niej jeszcze zawartość. W żółtym kontenerze nie powinny znaleźć się też: opakowania po lekach i zużytych artykułach medycznych, po olejach silnikowych, części samochodowe, zużyte baterie i akumulatory, puszki po farbach i lakierach, czy zużyty sprzęt elektroniczny czy AGD.

Do kosza na śmieci biodegradowalne wrzucamy resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, skoszoną trawę, liście, igły sosnowe, rozdrobnione gałęzie, zasuszone kwiaty, korę drzew, trociny, chwasty, ogryzki, skórki od bananów.

Do takiego kosza nie możemy wrzucać nabiału, tłuszczu, resztek mięsa i ryb, suchego chleba, łupin orzechów, odchodów psów i kotów, niedopałków papierosów, popiół z pieca, roślin zaatakowanych chorobami lub pasożytami, skórek owoców cytrusowych, artykułów higienicznych (wacików, podpasek, pieluch).

Wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wyrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi