W Lubochni obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920

87

Autor: Starostwo Powiatowe

W niedzielę, 16 sierpnia 2020 roku, w Lubochni zorganizowane zostały uroczystości związane z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920, zwanej Cudem nad Wisłą.

Pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego delegacje złożyły wieńce i wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Jako pierwsza wieniec złożyła delegacja Gminy Lubochnia w składzie: Piotr Majchrowski – Wójt Gminy Lubochnia, Paweł Bakula – przewodniczący Rady Gminy Lubochnia i ksiądz proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lubochni – ksiądz Tomasz Bojanowski.

Uroczystość uświetnił udział pocztu sztandarowego wojska oraz Orkiestra Dęta, działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubochni, pod kierunkiem Rafała Sowika.

Po zakończeniu części oficjalnej, Orkiestra zaprezentowała się przed tłumnie zebraną publicznością mieszkańców gminy Lubochnia.  W skład orkiestry wchodzi  około 20 muzyków. Na instrumentach grają dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Wiele osób muzykuje rodzinnie. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu: w piątki i niedziele. Orkiestra posiada bardzo  zróżnicowany repertuar. Są w nim pieśni patriotyczne, które często uświetniają obchody uroczystości i rocznic państwowych, pieśni kościelne, ale także rozrywkowe.

Niedzielny koncert składał się z dwóch części. Pierwsza – patriotyczna, którą muzycy rozpoczęli  utworem „Pałacyk Michla”. Na zakończenie koncertu zagrano natomiast Fale Dunaju w jazzowej aranżacji. Publiczność była zachwycona grą Orkiestry. Występ nagrodziła gromkimi, gorącymi brawami, za sprawą których Orkiestra pozostała na scenie dłużej, grając bis.

Rafał Sowik podziękował wszystkim członkom orkiestry za zaangażowanie i uczestnictwo w próbach, a władzom gminy za pomoc i mecenat.