Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis dla Romana Wojciechowskiego, twórcy ludowego z powiatu tomaszowskiego

47

Autor: Starostwo Powiatowe

W piątek, 5 marca 2021 roku, w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się spotkanie, podczas którego Roman Wojciechowski – twórca ludowy, skrzypek z powiatu tomaszowskiego, otrzymał nominację do Medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis  to odznaczenie , nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej  lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Jest to wyjątkowe wyróżnienie, choć Roman Wojciechowski jest laureatem już wielu nagród i wyróżnień. W jego dorobku znajdują się nagrody „Baszta”, które otrzymał jako nagrody w kilku edycjach Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych  w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą,

Nominację wręczył Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

„W imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego, pana Grzegorza Schreibera, całego Zarządu i radnych Sejmiku Wojewódzkiego chciałem wręczyć gratulacje dla pana Romana Wojciechowskiego, wybitnej postaci.

Myślę, że nie musimy się tutaj przekonywać, że Roman Wojciechowski od lat jest wybitną postacią, tworzącą, współtworzącą kulturę ludową.

To rzeczywiście wyjątkowa postać, wyjątkowa pasja, która została zdefiniowana w taki właśnie sposób.

Dziś wiemy doskonale, że uznanie pana Romana Wojciechowskiego zyskuje coraz szersze kręgi. Nadszedł moment, by w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego złożyć gratulacje z okazji nadania medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To wyjątkowe wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które trafi do rąk pana Romana, będzie jeszcze wyjątkowa uroczystość, która potwierdzi. Dziś przekazujemy gratulacje, słowa uznania, wdzięczności za pracę na niwie kultury ludowej przez ostatnie lata, przez wiele ostatnich lat i także życzenia tego, by ta pasja, którą pan emanuje  nadal była identyfikatorem pańskich działań, pańskiej osobowości i wszystkich tych środowisk, w których pan funkcjonuje, bo wiemy doskonale, że pracuje pan także z młodzieżą. To bardzo ważne, żeby kultura ludowa była żywa, bo warto, by kolejne pokolenia też czerpały z tego samego źródła, wyjątkowego źródła kultury ludowej, która tworzy tożsamość nie tylko Ziemi Opoczyńskiej, Tomaszowskiej, Łódzkiej, ale tożsamość naszego narodu.

Jeszcze raz niskie ukłony, wielkie gratulacje, życzenia na przyszłość, wszystkiego dobrego, a symbolicznie też w imieniu Województwa Łódzkiego, kilka gadżetów dotyczących kultury ludowej.” – wręczył gratulacje Romanowi Wojciechowskiemu Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis dla Romana Wojciechowskiego, twórcy ludowego z powiatu tomaszowskiego

„Proszę Państwa, po podpisaniu umowy dotacyjnej przez pana Marszałka Zbigniewa Ziembę, nastąpiła druga część tego dzisiejszego spotkania, podczas której gościliśmy pana Romana Wojciechowskiego,  mieszkańca powiatu tomaszowskiego, człowieka wyjątkowego, jeśli chodzi o wartości artystyczne, ludowego muzyka, znanego nie tylko na poziomie naszego powiatu,  nie tylko na poziomie województwa łódzkiego,  ale człowieka, który swoimi osiągnięciami przebił się na terenie całej Polski.

Wiąże się to spotkanie również z tym, że jest nominacja dla pana Romana Wojciechowskiego do odznaczenia Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Proszę Państwa, to jest takie podsumowanie, ale też pokazanie całości działalności pana Romana Wojciechowskiego  jako artysty, jako muzyka wyjątkowego, takiego konkretnego.

My, jako powiat, obserwujemy te działania już od wielu lat. Również zainteresowały się tą działalnością władze Województwa Łódzkiego,  z czego się po prostu bardzo cieszymy, a te wszystkie nagrody, które możemy zobaczyć tam na ściance, które uzyskał pan Roman, świadczą o tym, że jest osobą znaną i uznawaną na terenie całego kraju, na terenie całej Polski.

Cieszymy się, że mamy taką perełkę na terenie naszego powiatu. Cieszymy się, że pan Roman również chciałby to swoje dziedzictwo, to co jest jego dorobkiem, przekazać młodszemu pokoleniu, żebyśmy my jako Polacy mogli cieszyć się w tej naszej kultury, która jest kultywowana przez kolejne pokolenia i przekazywana na kolejne lata.

To jest bardzo ważne, żeby zachować tą tożsamość regionalną, ale również tożsamość kultury polskiej. Serdecznie gratuluję panu Romanowi z osiągnięcia kolejnego sukcesu,  który, naprawdę mu się należał. Tak, to trzeba podkreślić naprawdę, mu się należał, bo jest osobą wyjątkową, cały czas młody duchem i taki ukierunkowany bardzo pozytywnie na ludzi. Pan Roman Wojciechowski to bez wątpienia wybitna postać, która zostawi trwały ślad w kulturze ludowej naszego regionu, nie tylko regionu opoczyńskiego i tomaszowskiego, ale całego naszego województwa, a nagrody, które otrzymuje, które potwierdzają nie tylko jego talent,  jego pasję, ale także wkład pracy, który przez lata czyni po to, by swoją pasją zarażać środowiska, w których funkcjonuje, by uzyskiwać możliwie najlepsze efekty, ale także współpraca czy praca z młodzieżą. Wiemy doskonale, że pan Roman Wojciechowski docenia te pokolenia, które tak naprawdę wzrastają z naszym udziałem, w  naszej asyście, ale jest to odpowiedzialne prowadzenie. Mentor to nauczyciel będzie jeszcze wiele pozytywnych efektów uzyskiwał w swej pracy.” – wyraził słowa uznania dla Romana Wojciechowskiego Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Do gratulacji przyłączyli się także Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski.

Na to spotkanie Roman Wojciechowski przywiózł wszystkie swoje nagrody i odznaczenia. Wszyscy uczestnicy spotkania chętnie zapoznali się i podziwiali te nagrody i osiągnięcia.

Pan Roman Wojciechowski już nie może doczekać się końca pandemii, która wstrzymała organizację wielu imprez i konkursów. Mam nadzieję, że to nastąpi wkrótce i już przygotowuje się do udziału w festiwalach i konkursach. W najbliższych planach ma wyjazd do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, do Filharmonii Szczecińskiej czy do Bukowiny Tatrzańskiej.

My też przyłączamy się do gratulacji.