Wyższe mandaty za niedopilnowanie psa

195

Autor: Urząd Miasta

Od 10 kwietnia zmieniają się przepisy związane z opieką nad zwierzętami. Za brak smyczy czy kagańca będą wyższe mandaty.

Od 50 do 500 zł może kosztować właściciela spacer ze swoim psem. W przypadku niespełnienia nałożonych zobowiązań taryfy ulgowej nie będzie.

Karze podlegać będą opiekunowie psów, które biegają bez smyczy w miejscu publicznym. Grozi za to mandat do 250 złotych. Opiekunowie – to słowo jest tu kluczowe, bo mandat grozi nie tylko właścicielowi czworonoga, ale również temu, kto faktycznie sprawuje nadzór nad czworonogiem.

Jeszcze bardziej dotkliwe będą kary w przypadku, kiedy pies jest rasy uznawanej za agresywną. Dotyczy to także psów ras, które nie zostały wpisane na listę ras niebezpiecznych, ale mają one agresywne usposobienie.

W przypadku właścicieli lub opiekunów ras zwierząt uznawanych za agresywne ta kara może być dwukrotnie wyższa. Chodzi tu o sytuacje, w których np. podczas spaceru z czworonogiem dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia innych osób. Taki mandat mogą otrzymać także osoby, które przewożą bez odpowiednich zabezpieczeń (czyli smyczy i kagańca w przypadku psa) zwierzę środkami publicznej komunikacji, czy trzymają takie zwierzę na nieogrodzonej posesji.

Szczególnie dotkliwa może być kara dla właścicieli psów ras, które uważane są za szczególnie niebezpieczne. Jeśli nie chcesz pozbyć się z portfela 500 złotych, koniecznie pamiętaj o zakładaniu psu na spacerze smyczy lub kagańca.

Lista ras, które podpadają pod ten przepis jest jednak dłuższa. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 kwietnia 2003 roku stanowi, że za agresywne uznaje się psy ras:

1) amerykański pit bull terrier;
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
3) buldog amerykański;
4) dog argentyński;
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
6) tosa inu;
7) rottweiler;
8) akbash dog;
9) anatolian karabash;
10) moskiewski stróżujący;
11) owczarek kaukaski.

Nie ulega zmianie mandat za niesprzątnięcie odchodów zwierzęcia, którego jesteśmy właścicielem. Pozostawienie ekskrementów np. na trawniku może skończyć się mandatem w wysokości do 500 zł. Kwestię tę reguluję ustawa z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Pliki do pobrania: podstawa-prawna-zalacznik.docx