Rynek pracy w Łodzi? To miasto stawia na specjalistów i na młodych!

350

Z dostępnych analiz wynika, że na przestrzeni ostatnich lat Łódź odnotowała okres dynamicznego rozwoju. Firmy postrzegają miasto za atrakcyjne inwestycyjnie przede wszystkim ze względu na aspekty lokalizacyjne i dostęp do wykwalifikowanej i konkurencyjnej kadry. Nic dziwnego, że do Łodzi przeprowadzają się osoby z całej Polski. To miasto naprawdę wielu możliwości, zwłaszcza dla specjalistów i ludzi młodych, którym Łódź ma całkiem sporo do zaoferowania. Jak wygląda tutejszy rynek pracy i kto ma największą obecnie szansę na zatrudnienie? Sprawdziliśmy.

Szansa na zatrudnienie w handlu, administracji i produkcji

Jednak nie tylko. Przekrój branż oferujących w Łodzi najwięcej wolnych wakatów jest naprawdę szeroki. Na https://www.jober.pl/%C5%81%C3%B3d%C5%BA/ sprawdziliśmy, jakich stanowisk pracy dotyczą najczęściej pojawiające się w serwisach ogłoszenia. Otóż są to przedstawiciel handlowy, księgowy, magazynier, pracownik produkcji, serwisant, spedytor, czy też monter i elektromonter. Taki zestaw stanowisk nie powinien chyba nikogo dziwić. Miasto oraz województwo łódzkie wybrały sobie na tereny inwestycyjnie duże firmy z branży produkcji AGD, przemysłu maszynowego, elektro – maszynowego i meblowego, z zakresu produkcji materiałów budowlanych oraz logistyki.

Poszukiwani są zarówno specjaliści, jak i osoby gotowe podjąć pracę fizyczną. Spory potencjał budują tutaj, zwłaszcza dla ludzi młodych, przemysły kreatywne, branża usług związanych ze środowiskiem oraz centra usług biznesowych i kompetencyjnych. Te ostatnie otwierają się w znacznej liczbie niemal rokrocznie. O ile przemysł stawia na reinwestycje poszerzające zatrudnienie, o tyle sektor SSC, BPO / ITO, czy R&D skupia się w znacznej mierze na nowych inwestycjach. Tuta jednak złożoność merytoryczna stanowisk jest znacznie większa. Pracę znajdą więc przede wszystkim specjaliści. Jakie szanse mają zatem w Łodzi młodzi ludzie?

W mieście realizowanych jest szereg inicjatyw wspierających młodych na rynku pracy. W ramach programu Młodzi w Łodzi współpracuje aktywnie 300 łódzkich firm i największe łódzkie uczelnie. Efekt? Stypendia (pracodawców oraz prezydenta miasta), staże, praktyki, czyli wszystko to, co ułatwia start na łódzkim rynku pracy.

Nowoczesny przemysł włókienniczy i modowy oraz inne branże z największym potencjałem

W jakich branżach możemy spodziewać się dalszego rozwoju, a zatem i generowania nowych miejsc pracy? Nie będzie chyba zaskoczeniem, gdy wskażemy nowoczesny przemysł włókienniczy i modowy oraz wzornictwo. Inne kierunki rozwoju to produkcja zaawansowanych technologicznie materiałów budowlanych, medycyna, farmacja i kosmetyki, energetyka, w tym odnawialne źródła energii, innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno – spożywcze, a także informatyka i telekomunikacja.

Czy rzeczywiście w Łodzi panuje tak dobra sytuacja pod względem propozycji zatrudnienia? Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla ekonomistów, a także absolwentów kierunków humanistycznych, jak filozofia, socjologia, czy politologia. W tym zakresie w mieście występuje nadwyżka zawodów, a o zatrudnienie zdecydowanie trudniej niż w przypadku innych profesji.