Województwo mazowieckie jest największe w Polsce, zarówno pod względem powierzchni, jak i ludności. Rynek pracy w tym województwie jest w znacznym stopniu kształtowany poprzez sytuację w Warszawie (stolicę tego regionu). Jak wygląda obecnie mazowiecki rynek pracy i kto może liczyć na zatrudnienie? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Mazowiecki rynek pracy – charakterystyka
Mazowiecki rynek pracy jest jednym z najbardziej zróżnicowanych w Polsce. To właśnie w tym województwie działa bardzo wiele przedsiębiorstw z różnych branży, które oferują zatrudnienie różnym grupom pracowników. Obecnie stopa bezrobocia na Mazowszu to 5,1% (stan na kwiecień 2021 roku), natomiast w Warszawie stopa bezrobocia jest znacznie niższa i wynosi tylko 2%. Warto dodać, że w całym województwie stopa bezrobocia jest bardzo zróżnicowana i na przykład w powiecie szydłowieckim wynosi aż 24%. Można jednak uznać, że średnie bezrobocie w całym województwie jest niższe niż w to rejestrowane na terenie całej Polski (w kwietniu 2021 roku wynosiło ono 6,3%). W województwie mazowieckim najwięcej osób jest zatrudnionych w handlu, branży motoryzacyjnej, transporcie i przetwórstwie przemysłowym. Dodatkowo na Mazowszu działa wiele przedsiębiorstw w branży informatycznej i komunikacyjnej, a także funkcjonuje tutaj wiele międzynarodowych korporacji.
Kto może liczyć na najlepsze oferty pracy w województwie mazowieckim?
Na Mazowszu bardzo dynamicznie rozwijają się takie branże przetwórstwo przemysłowe, chemia, farmaceutyka, informatyka, a także kosmetyka. Można uznać, że do najbardziej poszukiwanych pracowników należą przedstawiciele następujących zawodów:
- kontrolerzy procesów metalurgicznych,
- informatycy, programiści, projektanci aplikacji sieciowych i multimediów,
- farmaceuci,
- specjaliści ds. sprzedaży,
- pracownicy call center i innych centrów obsługi klientów i pracowników (center usług wspólnych),
- specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi,
- dealerzy i maklerzy aktywów finansowych,
- diagności laboratoryjni,
- specjaliści ds. nieruchomości,
- magazynierzy, operatorzy urządzeń, pakowacze, kurierzy.
Do zawodów deficytowych należą dodatkowo rolnicy, robotnicy leśni, cieśle, stolarze, fryzjerzy i dekarze. Warto dodać, że największe bezrobocie jest z kolei wśród przedstawicieli zawodów takich jak kucharze, sprzedawcy, robotnicy budowlani, pracownicy biurowi, cukiernicy i kelnerzy. Warto dodać, że dostępne dane dotyczą okresu lockdownów, dlatego też pojawiają się tutaj przedstawiciele branży gastronomicznej oraz detalicznej. Poszukiwanie pracy warto rozpocząć od renomowanych portali z ofertami zatrudnienia, na przykład Aplikuj.pl
Warszawa jako centrum zatrudnienia na Mazowszu
Zdecydowana większość ofert pracy, które można znaleźć w województwie mazowieckim, dotyczy Warszawy. To właśnie w Warszawie funkcjonuje wiele międzynarodowych korporacji, centrów usług wspólnych oraz mniejszych przedsiębiorstw i start-upów. Warto wejść na stronę Aplikuj.pl i sprawdzić dostępne oferty pracy. Obecnie można także poszukiwać zdalnego zatrudnienia, dzięki czemu z łatwością można podjąć pracę w firmie, która ma siedzibę w Warszawie, a mieszkać w mniejszym mieście. Warto dodać, że w Warszawie jest obecnie najwyższe średnie wynagrodzenie w Polsce, czyli 6750 złotych brutto (stan na marzec 2021 roku). Rynek pracy w województwie mazowieckim, Warszawie i innych miastach, jest bardzo zróżnicowany, dostępnych jest tutaj wiele ofert pracy – zarówno dla specjalistów, jak i mniej doświadczonych pracowników.