Autor: Starostwo Powiatowe
W ubiegłym roku po raz pierwszy Stowarzyszenie Step by Step działające w Lubochni, zorganizowało Folk Fashion Show. Z uwagi na panującą pandemię impreza została przeprowadzona online. Cieszyła się dużym zainteresowaniem, więc w tym roku, w ubiegłą sobotę, 17 lipca 2021 roku na rynku w Lubochni został zaprezentowany pokaz mody ludowej – Folk Fashion Show 2021. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Step by Step” i Formację „Step by Step”, dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021” i przez Gminę Lubochnia.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber i Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki. Wójt gminy Lubochnia – Piotr Majchrowski, przywitał zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Ewa Wendrowska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego i Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Spotkanie poprowadziła Ewelina Grzelka. Odczytała charakterystykę strojów ludowych z regionów, jakie były prezentowane, czyli regionu piotrkowskiego, opoczyńskiego i rawskiego. Modelki w każdym wieku, od najmłodszych dzieci, przez młodzież, osoby dorosłe i seniorów, prezentowali na przygotowanym, jak w profesjonalnych pokazach mody, wybiegu, swoje prywatne stroje ludowe. Tym razem, można powiedzieć, impreza cieszyła się ogromnym zainteresowanie. Tłumy widzów i to nie tylko z Lubochni, nie tylko z powiatu tomaszowskiego, ale z oddalonych od Lubochni miejsc, oglądały pokaz.
Organizatorzy zaprosili do udziału zespoły ludowe, które były dodatkową atrakcją pokazu mody. Na scenie wystąpili: „Ludowa biesiada” z gminy Czarnocin i Wolowianki z Woli Załężnej. Gwiazdą wieczoru były trzy wokalistki: Klaudia Kosik, Wiktoria Macioszek i Katarzyna Mazurkiewicz.
Po pokazie strojów ludowych odbył się pokaz sukni wieczorowych Folk Design Aneta Larysa Knap. Projektantką strojów wieczorowych była Aneta Larysa Knap z Nowego Targu, a suknie charakteryzowały się połączeniem stylu góralskiego z wieczorowymi, błyszczącymi, luksusowymi materiałami, takimi jak szyfon, tafta , jedwab czy aksamit.
Pokazowi towarzyszyła wystawa zdjęć strojów ludowych z regionu rawskiego, piotrkowskiego i opoczyńskiego autorstwa Tomasza Jóźwika, opatrzonych komentarzem etnograf z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi Alicji Woźniak.
„Lubocheński Folk Fashion Show to próba poszukiwania współczesnej tożsamości naszego regionu w wymiarze stroju ludowego. To bardzo ciekawa inicjatywa i ciekawe wydarzenie kulturalne, które dzisiejszego wieczoru jest realizowane na rynku w Lubochni. Wydarzenie zostało objęte patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, bo chcemy pokazać, że współczesny folklor jest żywy. To nie tylko sentymentalna tradycja naszych babć, naszych mam, to także współczesność. To także młodzież, która dzisiaj, nawet przy takich wydarzeniach ubiera się w stroje ludowe. Zdarza nam się być uczestnikami pokazów mody, ale mody współczesnej. Moda retro, moda folk, to ciekawe nawiązanie współczesności i tradycji.” – powiedział Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
„Drodzy Państwo, znajdujemy się dzisiaj w gminie Lubochnia. Ma miejsca tutaj wspaniała uroczystość, przegląd strojów, tych, które towarzyszyły naszym przodkom przez wiele stuleci, Przegląd kulturalny, to wszystko co dotyczy kultury, zarówno tomaszowskiej, kultury rawskiej, piotrkowskiej, opoczyńskiej. Wspaniałe wydarzenie. Widzimy tutaj młodych ludzi, ludzi w średnim wieku i starszych, którzy właśnie takie stroje prezentują, ale jednocześnie też prezentując swój dorobek artystyczny. Śpiewają piękne pieśni lokalne, polskie patriotyczne pieśni. Wspaniałe wydarzenie i chciałoby się, żeby takich wydarzeń w ramach naszej tomaszowskiej kultury, na tej naszej ziemi było jak najwięcej. Byliśmy obecni wczoraj w gminie Tomaszów Mazowiecki, w Gminnym Domu Kultury, którego wczoraj miało miejsce otwarcie. To, proszę Państwa, pokazuje, że jeżeli chodzi o kulturę tomaszowską, naszej ziemi, zaczynają się dziać dobre rzeczy, które będą procentowały w przyszłości, szczególnie jeśli chodzi o nasze dzieci i młodzież. Póki żyją ci wszyscy, którzy są spadkobiercami tej kultury, to jest nadzieja, że ta kultura zostanie zachowana, ta nasza polska tradycja, to wszystko, co wiąże się z tożsamością narodową, z naszą historią, będzie kultywowane w kolejnych pokoleniach. Myślę, że w następnych tygodniach, miesiącach, będziemy mogli być świadkami podobnych wydarzeń na Ziemi Tomaszowskiej i będziemy starali się, aby w kolejnych latach tej kultury było jeszcze więcej. To jest nasze wspólne wspaniałe dobro, którym musimy się opiekować, które pokazuje, jak wspaniały dorobek ma polska ziemia, lokalnie, w tym przypadku konkretne powiaty, konkretne gminy, konkretne sołectwa. Gratuluję wszystkim organizatorom tak wspaniałej uroczystości, takiego wspaniałego pokazu i chciałbym, żeby była to taka impreza i wydarzenie cykliczne, aby również podobne wydarzenia towarzyszyły w innych gminach powiatu tomaszowskiego.” – pogratulował organizatorom pomysłu Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
„Pokaz mody w Lubochni, to coś niesamowitego. Tutaj na samym początku padły takie słowa, że pokazy są w Warszawie, w Paryżu, w Rzymie, no ale w Lubochni? Wspaniałe wydarzenie, w tamtym roku mieliśmy tylko przedsmak, bo niestety online, ale dzisiaj już z wielką pompą i to, co jako kobieta, mogę powiedzieć, no to te stroje, stroje ludowe, które łączą tradycje, proszę zauważyć, cały czas są, mimo tego, że one powstały ileś już lat temu. to my ciągle je kultywujemy i one ciągle są żywe. Natomiast Państwo pomyślicie również o pięknych sukniach, które nosiły warszawianki, paryżanki, mieszczki, gdzieś to zginęło, zostały tylko w muzeum. To znaczy, że te stroje ludowe naprawdę są żywe i miejmy nadzieję, żeby to trwało jak najdłużej i powiem szczerze, jak patrzę na piękno kolorów, piękno haftu, różnorodność wzorów, to chciałoby się powiedzieć, że nasze obecne stroje są bardzo ubogie. Praktyczne, ale jednak nie mają tego kunsztu, nie mają tego artyzmu i nie są takie przepiękne, jak te dziewczyny ubrane w stroje ludowe.” – pochwaliła pokaz mody Ewy Wendrowska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.
„Organizatorem dzisiejszego wydarzenia Folk Fashion Show, czyli draka wokół wełniaka jest Stowarzyszenie Step-by-Step, Stowarzyszenie, które działa między innymi na terenie naszej gminy. Integruje i organizuje młodzież, kultywując nie tylko te dawne ludowe tradycje, ale również ucząc i zapoznają młodzież z kulturą innych państw, innych regionów Europy, również z tańcem nowoczesnym. To jest druga edycja, w tamtym roku była pierwsza edycja, Folk Fashion. Z uwagi na to, że mieliśmy lockdown, była ona w wersji online, niemniej jednak cieszyło się wydarzenie bardzo dużym zainteresowaniem. Stąd też Stowarzyszenie i wspólnie, razem uznaliśmy, że warto to wydarzenie powtórzyć dla szerszej publiczności na otwartym powietrzu, tak jak możemy to obserwować w dniu dzisiejszym.
Mimo, że jest to wydarzenie, które jest w plenerze i dysponujemy własnym oświetleniem, wspomaga nas tutaj jeszcze przyroda, ponieważ wokół nas gromadzą się komórki burzowe i widać i słychać wyładowania, niemniej jednak trzymamy kciuki, że uda nam się to wydarzenie dzisiaj doprowadzić do końca i wszyscy wrócimy suchą stopą do domu, ewentualnie mokrzy, ale z emocji.
Bardzo się cieszę, że tak licznie dopisała nam publiczność, chociaż wydarzenie ma miejsce w sobotę dość późną porą, bo rozpoczęliśmy o 21:00, ale jak możecie Państwo spojrzeć, cały plac jest zapewniony całymi rodzinami, rodzice, dziadkowie, dzieci, przekrój taki jaki praktycznie występuje na scenie, od małych dzieci do starszego pokolenia, bo tak jak tutaj chcieliśmy pokazać tą modę ludową przez wieki, przez pokolenia, tak i taką mamy dzisiaj publiczność na nasze wydarzenia.
Chciałbym również serdecznie podziękować i jednocześnie bardzo się cieszę, że dotarli do nas znamienici goście z sąsiednich gmin, z Urzędu Marszałkowskiego, z Urzędu Wojewódzkiego, parlamentarzyści. Jest to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ w zakresie kulturalnym, bo i mamy tutaj wsparcie z Ministerstwa Kultury. Również patronatem objął sam pan Wojewoda – Tobiasz Bocheński oraz Marszałek Województwa Łódzkiego – pan Grzegorz Schreiber.” – powiedział Piotr Majchrowski – Wójt gminy Lubochnia.