ZUS: Za wakacje zapłać bonem

516

Zainteresowanie bonem turystycznym z każdym dniem wakacji rośnie.  W całym kraju rodzice uruchomili już 65 proc. dostępnych dla nich bonów turystycznych, podobnie jak w województwie łódzkim. Do tej pory ogółem rodzice aktywowali blisko 2,7 mln bonów turystycznych na kwotę około 2,4 mld złotych. W województwie łódzkim liczba aktywowanych bonów przekroczyła 174 tys., a nieaktywnych pozostało ok. 91 tys. bonów z łódzkiego. Rodzice i opiekunowie z województwa łódzkiego za wypoczynek swoich pociech zapłacili bonami na kwotę ponad 91,3 mln zł. W całym kraju transakcje bonem wyniosły około 1,4 mld zł. 

Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.
Do tego czasu trzeba zrealizować płatność, sama usługa turystyczna może odbyć się później. Płatności bonami turystycznymi przyjmuje ponad 27,7 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne na terenie Polski.

Warto przypomnieć, że świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka
z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Rodzice, którzy jeszcze nie aktywowali bonu, mogą to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS
w zakładce „Ogólny”. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”. Po potwierdzeniu swoich danych i aktywacji bonu rodzic otrzymuje specjalny kod płatności, który należy  podać podmiotowi turystycznemu, który realizuje usługę turystyczną. Każda płatność bonem będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS. Bonem turystycznym można płacić wielokrotnie aż do wyczerpania jego kwoty.

W przypadku pytań o bon turystyczny, jego aktywację i płatności zachęcamy do kontaktu ze specjalną całodobową infolinią pod numerem telefonu 22 11 22 111. Działa przez cały tydzień.

Monika Kiełczyńska Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego