Klimatyzatory przenośne rozwiązaniem na krótkie upały

227

Klimatyzacja już od dawna nie jest w naszym kraju nowinką technologiczną, a wielu Polaków nie wyobraża sobie bez niej życia. Jest obecna standardowo w samochodach, wyposażone są w nią najmniejsze nawet sklepiki i coraz częściej pracuje w domach, a nawet w mieszkaniach. Jednakże klimatyzacja stacjonarna jest dosyć drogim urządzeniem, a ponadto jej montaż ingeruje w strukturę budynku. Problemem może być również jej niewielki obszar działania, w wypadku klimatyzacji typu split obejmujący zaledwie jedno pomieszczenie.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory dzielimy na stacjonarne oraz przenośne, przy czym wśród stacjonarnych wyróżniane są dwa podtypy:

  1. klimatyzatory split;
  2. klimatyzatory multisplit.

Typ split odnosi się do urządzenia złożonego z dwóch głównych części, czyli jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej, które służą do obsługi jednego pomieszczenia. Typ multisplit składa się natomiast z jednej jednostki zewnętrznej, ale już dwóch i więcej jednostek wewnętrznych usytuowanych w kilku pomieszczeniach i pracujących na rzecz ich schładzania (lub dogrzewania) niezależnie od innych pomieszczeń. Charakterystyczne dla klimatyzacji stacjonarnej jest to, że jednostka zewnętrzna jest widoczna właśnie na zewnątrz budynku i ten fakt w niektórych sytuacjach może nie być akceptowalny dla właścicieli danego budynku.

Przykładowo mieszkańcy bloków, a także kamienic należących do wspólnot mieszkaniowych muszą składać wnioski o pozwolenie na montaż klimatyzacji i nie każda wspólnota akceptuje urządzenia klimatyzacyjne na ścianach swoich budynków. Jeszcze trudniej o takie pozwolenie w wypadku budynków uznanych za zabytkowe, gdzie praktycznie zgód się nie wydaje. W takich sytuacjach jedynym wyjściem jest zakup klimatyzatora przenośnego, który składa się z jednego urządzenia pracującego wewnątrz i nazywany jest monoblokiem. Czy jednak jest to konieczność obarczona jedynie wadami?

Zalety klimatyzatorów przenośnych

Klimatyzator przenośny można według nazwy przenosić z miejsca na miejsca i nie jest w tym wypadku wymagany demontaż urządzenia, ponieważ takowy nie ma w ogóle miejsca. Jednakże do działania klimatyzatora przenośnego wymagane jest miejsce, przez które na zewnątrz zostanie wystawiony przewód wentylacyjny. To przez ten przewód na zewnątrz wyrzucane jest ciepłe powietrze z pomieszczenia i tego faktu obejść się nie da. Zazwyczaj do wyprowadzenia przewodu na zewnątrz wykorzystuje się okno, ale można również do tego celu wykorzystać kanały wentylacyjne budynku i jest to znacznie korzystniejsze. Przy wykorzystaniu kanałów wentylacyjnych do pomieszczenia nie jest wprowadzane ciepłe powietrze z zewnątrz, co przy otwartym oknie ma niestety miejsce.

Klimatyzatory przenośne mają jednak oprócz wymienionego mankamentu trzy ważne zalety. Pierwszą jest relatywnie niska cena, drugą łatwość użytkowania i konserwacji, a trzecią możliwość szybkiego schłodzenia niemalże dowolnego pomieszczenia w domu albo w mieszkaniu. Przykładowo przy pracy w kuchni można uruchomić klimatyzator właśnie tam, a po zakończeniu w niej bytowania przenieść urządzenie do innego pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne podczas niespodziewanych skoków temperatury, kiedy posiadanie klimatyzatora można wykorzystać do naprzemiennego schładzania miejsca relaksu lub pracy w mieszkaniu, a następnie sypialni.