Kopalnia piasku – jakie surowce możemy w niej zakupić?

377

Wydaje Ci się, że wiesz, co może sprzedawać kopalnia piasku? Niekoniecznie! Zwykle oferta tego typu miejsc nie ogranicza się wyłącznie do jednego typu kruszywa. Ponadto zdarza się, że można w nich skorzystać z różnego rodzaju usług. Sprawdź, po jakie surowce warto się udać do kopalni piasku i w jaki sposób są pozyskiwane.

Kopalnia piasku – oferta

Pod hasłem „kopalnia piasku” zwykle kryje się podmiot oferujący różne rodzaje kruszyw. Są one wykorzystywane przede wszystkim w branży budowlanej, a także w ogrodnictwie. Do ich najważniejszych zastosowań należą:

  • budownictwo drogowe,
  • budownictwo kubaturowe,
  • produkcja zapraw, betonu,
  • wykonywanie nawierzchni,
  • budowa piaskownic, boisk, terenów rekreacyjnych,
  • wykonywanie nasypów,
  • zasypywanie fundamentów, niwelacja terenu,
  • urządzanie i pielęgnacja terenów zielonych.

Jakie kruszywa oferuje kopalnia piasku?

Piasek

Piasek to najbardziej oczywisty element oferty. Zwykle występuje w kilku wariantach. Można wyróżnić między innymi tzw. piasek zwykły (zasypowy) używany najczęściej do niwelacji terenu, zasypywania fundamentów i wykonywania nasypów. Piasek siany jest przygotowywany poprzez przesiewanie na sucho. Proces ten pomaga usunąć między innymi pył, kurz, glinę czy ziemię. Dzięki temu kruszywo świetnie nadaje się do produkcji zapraw cementowych i cementowo-wapiennych. Jeszcze staranniej oczyszczony jest piasek płukany, idealny do produkcji betonu i wylewek.

Żwir

Kopalnia piasku bardzo często wydobywa również żwir. To kruszywo o nieco grubszej frakcji (większym uziarnieniu). Przydaje się między innymi przy wykonywaniu fundamentów oraz wylewek. Jest używany także w odwodnieniach i systemach oczyszczania wody. Zazwyczaj dostępne są różne frakcje (rozmiary) żwiru.

Poszukujesz piasku budowlanego? Sprawdź piasek z naszej kopalni! https://surpol.eu/

[obraz_1]

Kopalnia piasku bardzo często ma w swojej ofercie różne jego rodzaje, a także żwir w kilku frakcjach i inne kruszywa.

 

Pospółka

Każda kopalnia piasku i żwiru ma w swojej ofercie również pospółkę. To mieszanka tych kruszyw o zróżnicowanych frakcjach. Jest to materiał używany w roli podbudowy, a także przy tworzeniu nasypów i zasypywaniu wykopów. Przydaje się przy realizacji rozmaitych projektów budowlanych i niwelacji terenu.

Inne kruszywa

Zdarza się również, że oferta kopalni piasku i żwiru jest poszerzona o inne kruszywa. Mogą to być np. tłuczeń, kliniec lub grys – kruszywa łamane powstające z różnych skał. Szeroka oferta powinna obejmować surowce o różnych frakcjach i zastosowaniu. Najczęściej używa się ich w budownictwie drogowym, ale znajdują zastosowanie również podczas wznoszenia obiektów kubaturowych i prac ziemnych. W kopalniach kruszyw często można kupić też gruz. To materiał z recyklingu, powstający poprzez rozdrabnianie odpadów budowlanych. W niektórych przypadkach możliwe jest zakupienie oczyszczonego gruzu konkretnego rodzaju (np. ceglanego lub betonowego). Jest on wybierany przez osoby poszukujące określonych właściwości utożsamianych z konkretnym materiałem.

Ziemia

Częścią oferty może być też ziemia wykorzystywana przede wszystkim w ogrodnictwie, kształtowaniu terenu i aranżacji terenów zielonych lub rekreacyjnych. Zdarza się, że istnieje możliwość nabycia zarówno czystego humusu, jak i różnych mieszanek ziemi do rozmaitych zastosowań.

Kopalnia piasku – cennik

Istnieje wiele materiałów sypkich, które może wydobywać i oferować kopalnia piasku. Cennik kruszyw jest oczywiście ustalany indywidualnie i związany ze sposobem pozyskania, a czasami również frakcją. Zwykle podawany jest w przeliczeniu na tonę. Najtańsze są kruszywa z recyklingu, miał, pospółka, piasek zasypowy (już od kilkunastu złotych). Ceny w kopalniach piasku w łódzkim bardzo rzadko przekraczają próg 100 zł za tonę, a w cenie często zawarty jest również transport.

undefined