Zaproszenie na V Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich

105

Autor: Starostwo Powiatowe

Powiatowe Centrum Animacji Społecznej organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich. W tym roku impreza obchodzić będzie swój pierwszy, mały jubileusz, ponieważ będzie to jej 5 edycja.

Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. W tym roku swój udział zgłosiły koła z 7 powiatów: bełchatowskiego, piotrkowskiego, kutnowskiego, skierniewickiego, brzezińskiego, opoczyńskiego i tomaszowskiego. Łącznie w turnieju zmierzy się 15 drużyn, a polem do rywalizacji będzie 6 konkurencji: kulinarna, artystyczna, edukacyjna, sprawnościowa, modowa i test wiedzy dotyczący bezpieczeństwa na wsi. Tematem tegorocznej edycji jest „Staropolskie wesele”, zatem wszystkie konkurencje będą mu podporządkowane. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie weselne danie na bazie kapusty i mięsa. Scenka w konkurencji artystycznej musi również dotyczyć obrzędu weselnego, natomiast w edukacyjnej należy sięgnąć po konkretny obrzęd lub zwyczaj, związany z weselem na danym terenie. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo zapowiada się konkurencja modowa, do której panie mają przygotować suknię inspirowaną staropolską modą ludową. Będą one prezentowane na wybiegu. Dodatkowo zostaną też zaprezentowane suknie z najnowszej kolekcji jednego z salonów w Tomaszowie, który jest partnerem imprezy, a także historyczne, autentyczne suknie ślubne z różnych regionów Polski.

Nad całością imprezy czuwać będzie 6-osobowe jury w składzie: Elżbieta Łojszczyk, członek Zarządu Powiatu – przewodnicząca jury, Dariusz Tkaczyk – dyrektor tomaszowskiego oddziału firmy Eneris Surowce, Agnieszka Rusiecka z Lokalnej Grupy Działania „Dolina Pilicy”, Anna Gawarzyńska z placówki terenowej KRUS-u w Tomaszowie, Karolina Jaskowiak – menager salonu sukien ślubnych Chassmi, Dorota Mielczarek – specjalistka od smaków, zawodowo zajmująca się gastronomią.

Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody ufundowane przez PCAS, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, firmę Eneris, KRUS, KOWR, Pizzerię Fiero i sklep Lewiatan.

Gościom weselnym do tańca przez cały czas trwania imprezy będzie przygrywał profesjonalny zespół muzyczny. Dodatkowo na scenie w repertuarze weselnym zaprezentują podopieczni Katarzyny Rychlik z sekcji wokalnej PCAS-u. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schraiber i Starosta Powiatu Tomaszowskiego – Mariusz Węgrzynowski. Turniej odbędzie się w niedzielę, 17 października 2021 roku, o godz. 14.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.

Dodatkowo, imprezie będzie towarzyszyło oficjalne otwarcie placówki z symbolicznym przecięciem wstęgi, które ze względu na pandemię, nie było możliwe wcześniej. Zostanie też udostępniona wystawa fotograficzna ukazująca proces rewitalizacji terenu przy ul. Farbiarskiej 20/24.