Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta?

81

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy związanej z Twoją psychiką, pewnie zastanawiasz się, z kogo pomocy skorzystać: psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty. Wbrew pozorom, nie są to synonimy. Każdy z nich zajmuje się ludzką psychiką, jednak nie są to te same profesje. Warto wiedzieć, kiedy udać się do każdego z nich.

Psycholog, czyli kto?

Poradnia Harmonia to miejsce, w którym pracują wykwalifikowani psycholodzy (https://poradnia-harmonia.pl/). Kim są? To osoby, które ukończyły pięcioletnie studia kierunkowe i wybrali odpowiednią specjalizację: psychologia społeczna lub sportu, czy psychologia kliniczna, przy której się zatrzymamy. Psycholog kliniczny ma uprawnienia, dzięki którym może przeprowadzić diagnozę psychologiczną, wydać opinię i świadczyć pomoc psychologiczną. Możesz się do niego zgłosić, kiedy przeżywasz kryzys psychiczny, na przykład po utracie bliskiej osoby. Psycholog nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii. Pamiętaj – psycholog to wsparcie i interwencja kryzysowa. W ostatnich czasach bardzo popularne stały się konsultacje z psychologiem online (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/psycholog-online/), które pozwalają na wizytę bez konieczności wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie pozwala swobodniej opowiedzieć o problemie. Nie ogranicza Cię również lokalizacja, możesz skorzystać z pomocy warszawskich lekarzy, na przykład z Poradni Harmonia: https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-warszawa/.

Leczenie zaburzeń u psychiatry

Psychiatra jest pełnoprawnym lekarzem, który ukończył uniwersytet medyczny ze specjalizacją z psychiatrii. Jego zadaniem jest diagnozowanie oraz leczenie wszelkich chorób i zaburzeń psychicznych. Dobierze odpowiednie leki, wystawi zwolnienie lub skierowanie do szpitala psychiatrycznego. Dodatkowo może on udzielić pacjentowi wsparcia oraz wyjaśnić, na czym polega farmakoterapia i jego zaburzenie. Psychiatra może również skierować na psychoterapię, a jeśli ma odpowiednie podyplomowe szkolenie, sam może ją przeprowadzić.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to specjalista, który ukończył jeden z kierunków humanistycznych lub medycznych (psychologia, psychiatria, filozofia, pedagogika, socjologia) i odbył specjalistyczne szkolenie trwające aż cztery lata, zakończone egzaminem certyfikacyjnym. Do psychoterapeuty warto zgłosić się w sytuacji, gdy pojawiają się problemy w jakiejś dziedzinie życia i pacjent odnosi wrażenie, że ciągle popełnia te same błędy, nie możesz uwolnić się od bolesnych wspomnień czy chcesz zmian w życiu.

Warto pamiętać, że każdego lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa. Wszystkie szczegóły terapii pozostaną między Tobą a specjalistą. Po wywiadzie w psychologa dowiesz się, czy powinieneś zgłosić się do psychiatry, psychoterapeuty, czy też zostać u niego. Nie bój się, ani nie krępuj faktem, że chodzisz do któregoś z powyższych specjalistów – proszenie o pomoc to nie wstyd.