Barierki drogowe to podstawowy element zapewniający bezpieczeństwo

734

Barierki ochronne są widoczne najczęściej przy parkingach, ale również pomiędzy pasami ruchu lub na zakończeniu parkingów. Jak montowane są bariery ochronne i gdzie jeszcze można je spotkać?

Czym cechują się dobre barierki drogowe?

Bariery ochronne powinny znajdować się na wysokości wzroku kierowcy. Oznacza to, że kierowca prowadzący pojazd musi widzieć całą barierkę. Maska samochodu nie powinna jej zasłaniać, dlatego bariery ochronne są dostosowywane zarówno do samochodów z niskim zawieszeniem jak i tych nieco wyższych. Istotne jest także to żeby bariery były dobrze dostrzegalne z każdej pozycji (w związku z czym nie mogą być zasłonięte przez infrastrukturę miejską, zieleń lub jakikolwiek inny element). Żeby bariery ochronne drogowe były dostrzegalne przez kierowców, powinny być wyposażone w odblaski. Spotykane są bariery w różnych kolorach, przy czym szczególnie warto zwrócić uwagę na egzemplarze w wyrazistym żółtym kolorze, który jest najbardziej dostrzegalny przez kierowców.

Barierki ochronne drogowe mają półokrągły kształt, ze względu na bezpieczeństwo. W przypadku, kiedy auto uderzy w nie, barierka nie wbija się w karoserię, a tworzy jedynie wgniotkę. W efekcie w przypadku stłuczki uszkodzenie auta jest nieco mniejsze. Jednocześnie ryzyko że w razie wypadku kierowca lub pasażerowie doznają poważnych obrażeń również jest delikatnie zredukowane.

W jakich miejscach powinno się montować bariery drogowe?

Barierki drogowe są umieszczane na końcu parkingu jako wyznacznik, informujący kierowców o tym gdzie parkowanie jest niedozwolone.

Tego typu elementy infrastruktury miejskiej są także często umieszczane przy przejściach dla pieszych jako ewentualna ochrona dla pieszych przed jadącymi pojazdami. W razie wypadku rozpędzone auto trafia na barierę, co częściowo chroni przechodniów przed autem.

Czasami słupki drogowe są umieszczane w okolicach drogi po prostu żeby poinformować kierowcę o tym gdzie kończy się pas ruchu i którędy można a którędy nie można się dalej poruszać. Poza funkcją informacyjną barierki chronią przed stłuczką z innym pojazdem.

Barierki ochronne są stosowane również w halach produkcyjnych i magazynowych, by oddzielić pasy ruchu dla wózków widłowych lub by wydzielić przestrzeń dla maszyn produkcyjnych.

Proces montażu barierek drogowych

Barierki ochronne są wbetonowane w podłoże. Dzięki temu barierek nie można samodzielnie przesuwać i są mocno przytwierdzone. Dzięki użyciu betonu bariera drogowa jest stabilna i spełnia swoją funkcję nawet w przypadku ewentualnych wypadków lub kolizji.

Zarówno słupki jak i barierki ochronne można zamówić na stronie: dla-przemyslu.pl. Znaleźć tam można wysokiej jakości bariery ochronne. Oprócz barier są dostępne również progi i ograniczniki, barierki dla przechodniów, taśmy i znaczniki drogowe. Dzięki nim można odpowiednio zaznaczyć pasy ruchu i zaznaczyć prywatne miejsca parkingowe. Wszystkie te elementy są wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na ścieranie i warunki atmosferyczne. Zarówno odbojniki jak i barierki ochronne posiadają odblaskowe elementy.