Autor: KPP
Rozpoczął się czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych, kiedy znacznie częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Pamiętajmy, że do takich wyjazdów należy się odpowiednio przygotować. Funkcjonariusze czuwać będą nad bezpieczeństwem osób odwiedzających cmentarze. Zachowajmy jednak szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego powinniśmy zastosować kilka podanych przez nas wskazówek.
Co roku przed 1 listopada apelujemy o ostrożność. Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to pora wyjazdów, spotkań w gronie rodziny i znajomych, a także wspomnień bliskich, którzy odeszli. Koncentrując swoją uwagę na przygotowaniach i obchodach tego święta, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie swoim, bliskich czy innych osób w naszym otoczeniu. Niestety nostalgia i zaduma często usypia naszą czujność i ostrożność.
Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa.
Pamiętaj, aby:
- Przygotowując groby zmarłych na cmentarz zabierać tylko i wyłącznie przedmioty niezbędne do uprzątnięcia nagrobka. Podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Złodziej tylko czeka, aż podasz mu jak na tacy wszystkie wartościowe rzeczy, które będzie mógł spieniężyć.
- Wybierając się na groby, nie zabierać większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Będą bezpieczniejsze, jeżeli pozostawimy je w domu.
- Jeśli to możliwe zapewnij sobie towarzystwo innej osoby, która w chwili gdy np. będziesz musiał wyrzucić śmieci, przypilnuje rzeczy. Ponadto w sytuacji gdy musisz odebrać telefon, po zakończonej rozmowie schowaj go do wewnętrznej kieszeni kurtki, czy też w innym bezpiecznym miejscu. Nigdy nie odkładaj telefonu na nagrobek lub ławkę.
- Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję. Często znamy, choćby z widzenia, osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe.
- Nie zostawiać w zaparkowanym samochodzie rzeczy wartościowych „na widoku”. Wychodząc z pojazdu, zwróćmy uwagę czy okna i drzwi naszego samochodu zostały zamknięte. Starajmy się parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych.
- Zadbać o bezpieczeństwo osób nam towarzyszących – dzieci oraz osób starszych. Nie „spuszczajmy ich z oka”. W tłumie łatwo jest się zgubić, a wtedy o panikę nie trudno. Bardzo ważną i pomocną rzeczą będzie założenie na nadgarstku dziecka czy seniora tzw. opaski niezgubki bądź umieszczenie kartki w ubraniu z numerem telefonu lub adresem rodziny zagubionej osoby.
- Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważać na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Wtedy najlepiej sprawdza się karta płatnicza.
- W okresie Wszystkich Świętych wiele osób planuje dalsze wyjazd na groby swoich najbliższych. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania. Wychodząc, sprawdźmy czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Włączmy alarm, jeśli taki posiadamy. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił. Właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas od działania przestępcy, a tym samym utraty swojego dobytku.
- Zwracajmy uwagę na osoby, które kręcą się „bez celu” i dziwnie się zachowują. Możliwe, że jest to złodziej, który chodzi i wstępnie „bada teren”. Dlatego bądźmy czujni, jeżeli cokolwiek wzbudzi naszą niepewność oraz zburzy poczucie bezpieczeństwa, zadzwońmy na Policję.
Aby nie stać się ofiarą traumatycznych wydarzeń, należy:
- w środkach komunikacji publicznej wszelkiego rodzaju torebki, plecaki, saszetki należy dokładnie zamknąć, natomiast pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, torebki itp.,
- torebkę należy trzymać zapięciem w stronę ciała,
- kluczy od mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami,
- unikać nieoświtonych i słabo uczeszcznych miejśc w przestrzeni publicznej, zwłaszcza po zmroku.
Na przełomie października i listopada bardzo szybko się ściemnia. W tym okresie następuje też zmiana czasu na zimowy, co dodatkowo przyspiesza zapadanie zmroku. W dzień Wszystkich Świętych wiele osób wybiera się na późno popołudniowe lub wieczorne spacery, by podziwiać morza światełek na cmentarzach. Dbając o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, zwłaszcza gdy teren wokół cmentarza nie jest oświetlony, warto zaopatrzyć się w odblaski, by umożliwić kierowcom odpowiednią reakcję.
By zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu:
- zwolnij;
- prowadź auto tylko, gdy jesteś trzeźwy;
- zachowuj spokój;
- unikaj ryzykownych manewrów;
- zadbaj o bezpieczeństwo pasażerów (pasy, prawidłowe zapięcie fotelika dziecięcego);
- pamiętaj o właściwej odległości od innych aut;
- sprawdź oświetlenie samochodu;
- zaplanuj podróż wcześniej, by uniknąć pośpiechu;
- zachowaj ostrożność jako pieszy;
- przechodź przez jezdnię w wyznaczonych miejscach;
- poruszaj się po chodniku lub poboczu możliwie najdalej od jezdni;
- zadbaj o odblaski.
Życzymy bezpiecznych wyjazdów i powrotów, spokoju oraz pełnych zadumy i refleksji odwiedzin na grobach bliskich.