Autor: I LO im. Jarosława Dąbrowskiego
14 kwietnia 2023 roku uczniowie z klas I A, I D, I F, II A i II D pod opieką pani dyrektor Ewy Męciny i pani Beaty Burzyńskiej uczestniczyli w pierwszym Kongresie Pamięci Narodowej organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej na stadionie PGE Narodowym.
Wyjątkowe wydarzenie ma na celu ukazanie, że historia mówi przez pokolenia, łączy tradycję z nowoczesnością i istnieje w świadomości Polaków pomimo różnic pokoleniowych.
Pierwszym etapem wycieczki był udział w strefie Nowych Technologii, gdzie w otwartej strefie z grami w stylu point and click obsługiwanymi w technologii Virtual Reality, mogliśmy zagrać w „Grę Szyfrów”, składająca się z czterech misji. Rozgrywka przybliżała przebieg wojny polsko – bolszewickiej, a także działania polskiej kryptologii. Za pomocą gogli VR mieliśmy możliwość obejrzeć mieszkanie, będące konspiracyjną drukarnią z lat 80.
Kolejnym punktem naszego uczestnictwa w Kongresie było obejrzenie spektaklu „Inka”, a po spektaklu uczniowie uczestniczyli w dyskusji na temat udziału najmłodszej kobiety w antykomunistycznej opozycji.Później młody wolontariusz z pielęgniarką pokazali uczniom na fantomie zasady udzielania pierwszej pomocy, każdy z nas mógł przekonać się, że nie jest to trudna umiejętność a niezbędna by uratować komuś życie.
Edukacyjna Podróż Historyczna pozwoliła nam przejść przez 5 stref ze stanowiskami multimedialnymi, mogliśmy spotkać grupy rekonstrukcyjne, porozmawiać, rozwiązywać quizy, wydrukować ulotki, przejść przez strefę „Walki o niepodległość i granice”, „II RP”, II wojna światowa”, „Powojenny opór antykomunistyczny”, „Solidarność do 1989 roku”.
Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej 37. Wstrząsające wrażenie, więzienne cele, cela śmierci, dziedziniec, na którym wykonywano wyroki śmierci i ponura atmosfera tego miejsca pozostaną na zawsze w naszej pamięci.
Była to niezapomniana lekcja historii, połączenie tradycji z nowoczesnością zgodnie z myślą przewodnią Kongresu – „ Historia mówi przez pokolenia”.