Blisko 659 tys. płatników przekazało już zweryfikowany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej na łączną kwotę ponad 1,2 mld zł. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie takiego dokumentu przez PUE ZUS tylko do 1 czerwca – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wniosek o zwrot nadpłaty, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS w widoku Dokumenty i wiadomości, sekcja Dokumenty robocze. Wniosek jest udostępniany na PUE na drugi dzień po identyfikacji rozliczenia rocznego z kontem płatnika.
Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, od dziś (30 maja 2023 r.) płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.
Może to zrobić wybierając wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji Dokumenty robocze. Dokument ten należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA .
Należy też zweryfikować czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot, jest prawidłowy lub wprowadzić go ręcznie.
Przygotowany dokument trzeba sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u – do 1 czerwca 2023 roku. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.
Jeśli przedsiębiorca nie będzie ubiegać się o zwrot składki, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r. – o ile Krajowa Administracja Skarbowa nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów.
625,2 tys. płatników wykazało dopłatę składek, 1,4 mln płatników wykazało nadpłatę składek, 273,1 tys. płatników wykazało 0 (roczna kwota składek jest zgodna z wykazaną miesięczną kwotą składek). |
W sytuacji, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie mógł złożyć do ZUS-u rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja br., to może jeszcze przekazać ten dokument nie później niż do 30-31 maja br. Musi jednak pamiętać o tym, że jeśli przysługuje mu kwota do zwrotu, do 1 czerwca powinien zatwierdzić i odesłać przez PUE ZUS przygotowany wniosek o symbolu RZS-R, który dostępny będzie w dokumentach roboczych (lub utworzyć go samodzielnie po dokonanym rozliczeniu). Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie powoduje konsekwencji.
Przypominamy też, że jeśli z rozliczenia wynika niedopłata to płatnik powinien uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 22 maja. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę – jeśli przekraczają kwotę 34,90 zł.
Od 1 stycznia 2022 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest zależnie od formy opodatkowania i rodzaju pozarolniczej działalności.
Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność i która opłaca podatek w formie ryczałtu lub na zasadach ogólnych (podatkiem liniowym lub według skali podatkowej) ma obowiązek (po raz pierwszy) złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Służy ono temu, aby ustalić składkę za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych.
Monika Kiełczyńska Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
województwa łódzkiego