Jesienna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

147

Autor: Urząd Miasta

W województwie łódzkim rusza jesienna akcja szczepienia lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów z wysokości ok. 150-200 metrów. Uwaga: nie wolno jej dotykać!

Jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących od 21 września do 3 października prowadzić będzie Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii na terenie powiatów (lasy, pola, łąki): opoczyńskiego, rawskiego, tomaszowskiego, skierniewickiego, łowickiego, kutnowskiego, łęczyckiego (bez gminy Świnice Warckie) oraz w powiecie zgierskim gmina Głowno – z wyłączeniem obszarów zabudowanych i akwenów wodnych.

Szczepionki dla lisów jest preparatem w formie płynnej umieszczonym w plastykowym blistrze, otulonym z zewnątrz brązowo-zieloną zanętą o rybim zapachu. Szczepionka może być w kształcie prostokąta koloru zielono-brunatnego, lub kształtu okrągłego o wymiarach kliku centymetrów. Dawek szczepionek nie można dotykać, należy ją pozostawić w danym miejscu.

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii jednocześnie przypomina, że przez okres dwóch tygodni po przeprowadzeniu akcji szczepienia nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, łąki), aby nie dostały się do strefy z wyłożoną szczepionką.

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem informując go o tym. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy bezzwłocznie umyć wodą z mydłem te części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Jeżeli dojdzie do sytuacji, że przypadkowo szczepionka zostanie zrzucona na teren posesji mieszkalnej, należy powiadomić o tym fakcie właściwy powiatowy inspektorat weterynarii i przekazać szczepionki do utylizacji, nie dotykając jej bezpośrednio ręką, a jedynie przez rękawiczki czy foliowy worek.

Wścieklizna jest śmiertelna chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Wywołuje ją wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy ssaków. Źródłem zakażenia są chore na wściekliznę zwierzęta dzikie oraz domowe.

Uzasadnieniem szczepień w województwie łódzkim stanowią odnotowane przypadki wystąpienia ognisk wścieklizny u lisów na jego obszarze w roku 2021 i 2022.

Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące akcji można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Łodzi pod numerem telefonów: (42) 635 14 01 i (42) 635 14 20 lub w powiatowych inspektoratach weterynarii wyznaczonych do szczepienia.