Odsłonięcie tablicy na budynku szkoły muzycznej na Zapiecku

228

Autor: Urząd Miasta

Grażyna Węgrzyńska, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. T. Wrońskiego oraz Marcin Witko, Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego zapraszają mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Polaków – mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego, którzy w latach 1939-1945 zostali zamordowani przez Gestapo i miejscowych Volksdeutschów, oddali życie za Ojczyznę, walcząc w strukturach Armii Krajowej Obwodu Tomaszowskiego oraz innych organizacjach niepodległościowych. Szczególnie mile widziani będą potomkowie tomaszowian, którzy w walce o wolność Ojczyzny ponieśli najwyższą cenę.

Uroczystość odbędzie się w czwartek, 21 września o godz. 12 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia przy ul. Zapiecek 8.

Budynek, w którym obecnie mieści się szkoła muzyczna, w czasie II wojny światowej był siedzibą Gestapo i miejscem kaźni. W nieludzki sposób katowano tu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego  i okolic, mówi się nawet o ponad 700 ofiarach, które zginęły z rąk miejscowej hitlerowskiej policji politycznej. Tablica, która upamiętniała zamordowanych w tym miejscu tomaszowian, została umieszczona na ścianie budynku w 1957 roku. W 2018 roku wraz z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej tablica została zdemontowana. Władze miasta i dyrekcja szkoły muzycznej podjęły starania, by tablica z nową treścią wróciła na swoje miejsca. Było to niezwykle ważne dla mieszkańców i lokalnych organizacji pozarządowych. Starania te zakończyły się sukcesem, nowa treść tablicy została zaakceptowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a tablica we wrześniu pojawiła się na budynku.