Jaka oczyszczalnia ścieków nie wymaga pozwolenia?

197

Z roku na rok coraz częściej mówi się o przydomowych oczyszczalniach ścieków, które są świetną alternatywą dla tradycyjnej sieci kanalizacyjnej. Dotyczy to w szczególności nowych domów, które budowane są na obrzeżach miast. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc postawić własną oczyszczalnię? Czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z tym tematem! Budując dom, niezależnie od jego rodzaju czy wielkości, trzeba liczyć się z tym, że przyjdzie nam spełnić szereg formalności i zadbać o tak istotne kwestie jak choćby dokonanie przyłączy, w tym kanalizacyjnego. Z pomocą przychodzą wówczas przydomowe oczyszczalnie ścieków, które są nie tylko ekologicznym, ale też ekonomicznym rozwiązaniem.

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje o charakterze przepływowym, co oznacza, że ścieki, po usunięciu z nich nieczystości, już w postaci wody trafiają z powrotem do środowiska naturalnego. Oczyszczalnia tego typu składa się głównie z dużego zbiornika, który najczęściej podzielony jest na komory, w których dochodzi do procesów tlenowych oraz beztlenowych. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów oczyszczalni, w tym z drenażem rozsączającym, piaskowe, roślinno-gruntowe, z osadem czynnym czy najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane oczyszczalnie biologiczne. Wybór konkretnego mechanizmu jest zawsze kwestią indywidualną, dlatego trzeba wziąć pod uwagę wszelkie istotne aspekty, w tym warunki gruntowe i terenowe itp.

Przydomowa oczyszczalnia – pozwolenie czy zgłoszenie?

Dobrą wiadomością jest to, że większość oczyszczalni, które są w stanie poradzić sobie z neutralizacją zanieczyszczeń generowanych przez jedno gospodarstwo domowe, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Mowa o oczyszczalniach, których wydajność nie przekracza 7,5 metra sześciennego na dobę. Bardzo ważne jest to, aby przygotowanie projektu oraz sam montaż oczyszczalni zlecić profesjonalnej firmie, która posiada kompetencję oraz wiedzę w tym zakresie. Dzięki temu unikniemy jakichkolwiek problemów, a także będziemy pewni, że zachowano wszelkie wymagane prawnie warunki, w tym we właściwy sposób umiejscowiono oczyszczalnię na działce. Kluczowe jest bowiem zachowanie wszelkich odległości od granicy, innych instalacji, przyłączy, studni itd.

Jak i gdzie zgłosić budowę oczyszczalni?

Według art. 29 ust. 1 pkt 5 Prawa budowlanego, zamiast pozwolenia wystarczy zgłoszenie takiej inwestycji do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. W tym przypadku jest to starostwo powiatowe zgodne z adresem, pod którym mają być przeprowadzone prace. Oprócz samego zgłoszenia należy dołączyć projekt oczyszczalni, specyfikację techniczną, mapkę terenu, potwierdzenie prawa własności gruntu (np. akt notarialny) itp. Minimalny okres zgłoszenia to 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Urzędnicy mogą w tym czasie wnieść uwagi, ale jeśli tego nie zrobią, można przeprowadzić inwestycję.