W MBP podróżowano w czasie

254

Autor: Urząd Miasta

Warsztaty „Podróże w czasie” to jedno z wydarzeń odbywających się w ramach zadania „Z boomerami przez świat – extremalne podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim”. Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim otrzymała na jego realizację dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tematem przewodnim pierwszego dnia zajęć byli „Wikingowie –podróżnicy, łupieżcy czy kupcy?”. Firma edukacyjna „Geniusz” przeniosła klasę 6 ze Szkoły Podstawowej Tomek w świat skandynawskich podróży.

Uczniowie dowiedzieli się dlaczego wyruszano łodziami na morskie wojaże, do czego służył „kamień słoneczny” i jakiej broni wikingowie używali podczas swoich podbojów. Dzieciaki poznały wiele ciekawych informacji na temat ich życia codziennego. Dlaczego wikingowie uwielbiali kolor różowy, czy zęby narwala mogły stać się rogiem jednorożca, jaki związek z informatyką mają wikingowie? Na te i wiele innych pytań uczestnicy otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Każdy Uczestnik warsztatów mógł poczuć się wikingiem: przymierzyć stroje z epoki oraz stoczyć walkę o życie. Odważni delektowali się nawet stokfiszem.

Podczas drugiego dnia warsztatów odbywających się pod hasłem „Nie tylko na bursztynowym szlaku” uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim zgłębiali wiedzę o szlakach handlowych. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jakie towary przewożono podczas podróży morskich i czym były grzywny. Mieli okazję dotknąć autentycznego kokonu jedwabnika morwowego (przy okazji dowiedzieć się jak powstaje jedwab). Nie zabrakło również opowieści o innych niezwykle wartościowych towarach jak sól, przyprawy czy metale, z których wówczas wyrabiano broń czy przedmioty codziennego użytku.

Podczas zajęć pojawiły się wątki regionalne. Pan Marcin Mizerski opowiadał o lokalnych targach, spływie drewna Pilicą, rozwijającym się handlu na jarmarkach w Inowłodzu.

Uczestnicy mogli obejrzeć dawne wagi oraz poznać ówczesne systemy metryczne. Dowiedzieli się również czym zajmował się mincerz. W dodatku uczniowie mogli własnoręcznie zrobić monetę – a każdego wybitego grosza Kazimierza Wielkiego zabrać do domu.

Trzeciego dnia warsztatów, które odbywały się pod hasłem „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” gościliśmy klasę 6 ze Szkoły Podstawowej nr 14. Uczniowie poznali historię szlaków pielgrzymkowych. Pan Marcin Mizerski rozpoczął swoją fascynującą opowieść od budowy dróg na terenie Imperium Rzymskiego.

Dzieci dowiedziały się również, czym jest pielgrzymka i w jakim celu przemierzano setki kilometrów. Jak zwykle wielkie emocje wzbudziła prezentacja atrybutów średniowiecznych pielgrzymów: strojów, ekwipunku, plecaków, wiklinowych koszy. Przy okazji uczestnicy zajęć poznali historię zakonów rycerskich chroniących pielgrzymów. Przywołano też najbardziej popularne europejskie szlaki pielgrzymkowe i średniowieczne cele peregrynacji.

W części praktycznej zajęć uczniowie wyplatali własne kosze wiklinowe. Nie było to łatwe zadanie, ale wszyscy poradzili sobie wspaniale.