Jak często opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków?

194

Właściwe odprowadzanie nieczystości, w tym ścieków to obowiązek każdego właściciela nieruchomości. W przypadku domów jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w tym obszarze jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Tego typu instalacja nie wymaga obsługi, ale konieczne jest opróżnianie zbiornika z resztek. Jak często należy zlecić wykonanie takiej usługi i ile to kosztuje? Na terenach wiejskich, jak i obrzeżach polskich miast wciąż próżno szukać gminnej sieci kanalizacyjnej. Właściciele domów muszą więc realizować ciążące na nich obowiązki we własnym zakresie. Wśród dostępnych możliwości mamy oczywiście postawienie tradycyjnego szamba, ale o wiele nowocześniejszą opcją są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Sprawdźmy więc, w jaki sposób funkcjonują i dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jak działają?

Przydomowe oczyszczalnie to przepływowe instalacje, które składają się z zaledwie kilku elementów, w tym rur oraz zbiornika. Ten ostatni może być podzielony na komory i to właśnie w nich dochodzi do neutralizacji wszelkich zanieczyszczeń przy udziale bakterii oraz innych korzystnych drobnoustrojów. Następnie oczyszczone ścieki, już w postaci wody, są odprowadzane z powrotem do środowiska naturalnego, a więc m.in. do gleby. Wyróżniamy kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni, w tym te z drenażem, osadnikiem gnilnym, piaskowym, z osadem czynnym czy ze złożem biologicznym. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają szereg zalet, w tym są przede wszystkim bezawaryjne, bezobsługowe, tanie w eksploatacji, a także niezwykle ekologiczne. Minusem może być wysoki koszt całej instalacji oraz jej montażu, który waha się w granicach od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych w zależności od radzu. Na tego typu inwestycję trzeba jednak patrzeć długoterminowo, co w ogólnym rozrachunku jest korzystne.

Budowa przydomowej oczyszczalni – o co zadbać?

Chcąc zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków o wydajności do 7,5 metra sześciennego na dobę nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Konieczne jest jedynie zgłoszenie prac we właściwym starostwie, co należy zrobić minimum 21 dni przed ich rozpoczęciem. Do budowy oczyszczalni warto się w odpowiedni sposób przygotować, a najlepiej oczywiście zatrudnić do tego fachową ekipę, która przeprowadzi cały proces, od projektowania, do montażu i oddania do użytku, w sposób kompleksowy.

Jak często opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Pozostaje jednak pytanie o to, w jaki sposób należy dbać o oczyszczalnię i przede wszystkim, czy wymaga ona od właściciela jakichkolwiek działań związanych z konserwacją. Jak się okazuje, niezbędne jest jedynie wybranie resztek osadowych ze zbiornika, co warto zlecić zewnętrznej firmie raz, maksymalnie dwa razy w roku. Koszt jednorazowej usługi wynosi od 150 do 300 złotych, co jest niezwykle opłacalne biorąc pod uwagę, że tradycyjne szambo trzeba opróżniać zazwyczaj raz w miesiącu, a cena jest w tym przypadku podobna, co daje w skali roku nawet kilka tysięcy złotych.