O innowacyjności z Martą Wtulich

237

Autor: II LO im. Stefana Żeromskiego

Kolejne roczniki Arbuzów z klas menedżerskich miały w czwartek, 7 grudnia 2023r., okazję spotkać się z absolwentką klasy matematyczno-informatycznej Martą Wtulich (Tarnowską).

Dr Marta Wtulich na co dzień zajmuje się wspieraniem innowacyjności, transformacją oraz budowaniem efektywności organizacji.  Jest certyfikowanym moderatorem zarządzania procesowego w metodologii SixSigma Black Belt oraz AGILE, zajmuje się integracją zagadnień ESG do procesów bankowych. Posiada certyfikat Harvard Business School w obszarze Sustainable Investment. Kreuje nowe rozwiązania szacowania ryzyka kredytowego. Digitalizuje procesy finansowe i wdrażania innowacji w obszarach finansów i ryzyka w jednym z banków prowadzących działalność w Polsce. Zarządza i inwestuje w podmioty z zakresu nowych technologii w obszarze Life Science. Jest twórcą własnych startupów z kilkoma wyjściami inwestycyjnymi na koncie.

Podczas czwartkowego spotkania odpowiedziała na pytanie czym jest innowacyjność, jak wygląda wdrażanie innowacyjności, jak należy zarządzać pracą oraz w jakim kierunku podążają innowacje. 

Dla naszych uczniów była to prawdziwa lekcja BIZ/podstaw przedsiębiorczości/ ekonomii w praktyce. Dowiedzieliśmy się o sposobach organizacji pracy w zespołach metodą Kaizen, Lean i AGILE. Prowadząca zaproponowała nam zmianę myślenia w podejściu do problemów i zastąpienie słowa „problem” określeniem „wyzwanie”. Problemy z założenia omijamy, stawiamy czoła wyzwaniom. Jeśli już nazywamy je problemami, to mamy pamiętać, że są po to, by je rozwiązywać.

Doradziła nam byśmy pracowali mądrzej, nie ciężej, i nie przestawali ulepszać pracy i miejsca pracy (ulepszanie nie ma końca). Podstawą naszych działań powinna być współpraca, samoorganizacja, uczenie się na błędach, bycie otwartym na zmiany oraz systematyczne przekazywanie informacji zwrotnej. 

Dr Marta Wtulich wyjaśniła nam słowa Scrum Master, Sprint, Backlog, Retro, Product Owner czy Tribe Lead / Chapter Lead, które są w codziennym użyciu nowoczesnych zespołów.

Nasze spotkanie zakończyła swoimi spostrzeżeniami na temat przyszłości innowacji i tu pojawił się angielski skrót ESG  E – Środowisko (z ang. environmental), S – Społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility) i G – Ład korporacyjny (z ang. corporate governance). To co robimy, także w biznesie, powinno przynosić szeroko pojęte korzyści wszystkim zainteresowanym, społecznościom lokalnym i środowisku. Tylko w ten sposób możemy  zapewnić zrównoważony rozwój i stabilizację na przyszłość.

„Przyjechałam, by oddać społeczeństwu to co od niego dostałam” dzieląc się swoją wiedzą i  doświadczeniem z młodszym pokoleniem. Jesteśmy jej bardzo wdzięczni i dumni, że takie osoby jak dr Marta Wtulich kończą naszą szkołę i podbijają świat. Pozostaje nam wierzyć, że nie było to jej ostatnie spotkanie z nami. Trzymamy kciuki za jej kolejne decyzje zawodowe. Za spotkanie podziękowaliśmy kwiatami, pamiątkowym medalem z okazji 70-lecia szkoły, który wręczyli naszemu gościowi oboje dyrektorzy, a także obiadem w szkolnej stołówce.