Odyseja Umysłu

58

Autor: II LO im. Jarosława Dąbrowskiego

W dniach 6-7 kwietnia 2024 roku, szkolna grupa Odyseuszy wzięła udział w 33 Finale Ogólnopolskim Odysei Umysłu w Gdyni.

Odyseja Umysłu jest konkursem twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze działają w drużynach reprezentujących szkoły lub inne placówki edukacyjne. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje przeszkolony trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca uczestnikom własnych pomysłów.

Na czym polega to współzawodnictwo? To proste!

Każda drużyna biorąca udział w konkursie wybiera jeden z 5 przedstawionych przez organizatorów problemów długoterminowych, czyli zadań, które drużyna rozwiązuje w formie 8 minutowego przedstawienia. Problemy co roku są inne, choć każdy z nich ma swój niezmienny motyw przewodni.

Problem pierwszy zawsze wymaga zamiany w mechaników i przygotowania nietuzinkowego pojazdu, problem drugi każe przygotować pewien rodzaj maszyny realizującej określone zadania, problem trzeci wymaga zmajstrowania budowli z drewna balsa, która to ma za zadanie wytrzymać jak największe obciążenie. Natomiast problem czwarty obliguje do zreinterpretowania jednego z klasyków światowej literatury, a problem piąty wymaga przygotowania spektaklu teatralnego. Każdy problem jednak wymaga puszczenia wodzy fantazji i kreatywności.


W tym roku drużyna do której należeli: Wiktoria Piekarska, Rozalia Fałek, Krzysztof Wiśkowski, Wiktor Pawlak, Paweł Malinowski, Filip Jachimowski oraz Bartosz Krawczyk pod opieką Pani Renaty Radzikowskiej oraz absolwenta Filipa Zientka, podjęła się przygotowania rozwiązania problemu 5 – ,,Kapela daje czadu!’’. W stworzonej przez drużynę inscenizacji pewna kozacka kapela podczas swego występu znienacka przeniosła się w zaskakujący zakątek. Grupa aby powrócić na przerwane tournée, musiała wykorzystać moc muzyki. W spektaklu pojawił się wykonywany na żywo „przefajny” przebój – obejmujący oryginalny tekst oraz grę na innowacyjnym instrumencie. W tej kategorii uczestnikom udało się zdobyć 7 miejsce.

Po przedstawieniu problemu długoterminowego, Odyseusze przystąpili do „zadania spontanicznego’’, którego treść poznali minutę przed jego rozpoczęciem. Warto dodać, że jako jedyna drużyna nie stracili żadnego punktu.
Po obu wystąpieniach grupa nagrodzona medalami udała się na widowiskowy finał, przepełniony owacjami i wyróżnieniami, który odbył się na hali ‘’Polsat Plus Arena Gdynia’’.

Drużyna włożyła ogrom pracy w realizację projektu. Pracowała nad nim od listopada 2023 roku. Uczniowie spotykali się z trenerami na dwie godziny co czwartek do 4 kwietnia 2024. Przygotowania do konkursu dostarczyły ogromnej rozrywki oraz umożliwiły nabycie nowych umiejętności. Każdy mógł sprawdzić się w roli kompozytora, malarza i złotej rączki. W trakcie przygotowań uczniowie spotkali się także poza szkołą na łyżwach czy na pizzy.

Dlaczego warto przystąpić do Odysei Umysłu?

Ideą Odysei Umysłu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy ona dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Dzięki przystąpieniu do konkursu odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne. Ponadto konkurs oferuje możliwość odwiedzenia wielu miast, a nawet (w przypadku 1 i 2 miejsca) wyjazdu za granicę.