Koncert Chóru im. Juliusza Rogera

99

Autor: Urząd Miasta

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tomaszowie Mazowieckim oraz Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego serdecznie zapraszają mieszkańców miasta i wszystkich miłośników muzyki na koncert chóru im. Juliusza Rogera, który będzie otwierał obchody 200-lecia najstarszego, murowanego zabytku sakralnego w Tomaszowie Mazowieckim. Koncert odbędzie się w dniu 31 maja 2024 r. o godz. 18.30 w Kościele Świętej Trójcy w Tomaszowie Mazowieckim przy pl. Kościuszki 21.

W roku 2024 symbolicznie obchodzimy 200-lecie Kościoła Ewangelickiego Świętej Trójcy w Tomaszowie Mazowieckim, który zlokalizowany został na centralnym placu z inicjatywy jednego z jego fundatorów i założycieli Miasta hrabiego Antoniego Ostrowskiego dla osadników ze Śląska i Saksonii, którzy budować mieli podstawy dla fabrycznego, włókienniczego Tomaszowa.

Gościem specjalnym uroczystości będzie chór im. Juliusza Rogera z Rudy, którego początki, wg ustnych przekazów sięgają 1875 r., kiedy to w Rudach powstał chór męski „Liedertafel”, a wkrótce po nim mieszany chór kościelny „Cecylia”. W 1956 r., decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki nadano zespołowi, jako jedynemu w kraju, imię Juliusza Rogera – XIX-wiecznego społecznika (lekarza), miłośnika muzyki i zbieracza polskich pieśni z okolic Rud i Rybnika.

Obecnie chór stara się koncertować w całej Polsce i promować pieśni sakralne oraz regionalne, polskie i obcojęzyczne, popularyzując jednocześnie szeroko rozumianą kulturę pieśni.

Decyzję o wybudowaniu Kościoła Ewangelickiego Świętej Trójcy w Tomaszowie Mazowieckim podjęto w 1823 roku, rok później stały już jego mury, a samo wykończenie trwało jeszcze do 1829 roku. Budynek powstał w stylu klasycystycznym i jego bryła nie zmieniła się na przestrzeni lat. Chociaż wyłączony ze stałego użytkowania, oferuje w swoim wnętrzu oryginalne elementy wyposażenia m.in. drewniane empory wsparte na kolumnach, klasycystyczny ołtarz i organy. Od kilku lat trwają działania mające na celu zabezpieczenie tego najstarszego, tomaszowskiego murowanego zabytku sakralnego. Jednym z działań jest m.in. poszukiwanie rycin lub zdjęć pokazujących ołtarz wraz z amboną, gdyż w archiwach parafii ewangelickiej nie zachowały się dokumenty dotyczącego pierwotnego wyglądu ołtarza (prosimy o kontakt pod adresem poczty elektronicznej tomaszow@luteranie.pl).