Zapraszamy na wystawę do Galerii Sztuki Arkady

68

Autor: Galeria Sztuki Arkady

W czwartek 27.06.2024 w Galerii Sztuki Arkady wspominać będziemy Marka Karewicza i jego przyjaciół.

Zapraszamy na muzyczny wieczór wspomnień oraz otwarcie wystawy jego autorstwa pt. „Bird watching” poświęconej zmarłemu niedawno Janowi „Ptaszynowi” Wróblewskiemu.Wystawa dokumentuje moment narodzin legendarnej Orkiestry Studia Jazzowego Polskiego Radia pod dyrekcją Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, który miał miejsce podczas Jazz Jamboree w październiku 1968 roku na scenie Filharmonii Warszawskiej.

Był to oryginalny projekt, który pod względem rozmaitości form jak i barw swojej twórczości nie miał sobie równych w całym ówczesnym świecie wielkich orkiestr jazzowych.

Skupiał on „kadrę narodową polskiego jazzu” jaka nigdy przed tem ani potem nie zebrała się pod wspólnym szyldem i batutą. Niczym flagowy okręt polskiej sceny jazzowej w jej triumfalnych latach 70-tych zgromadził na swoim pokładzie tuzów polskiego jazzu.

Wśród nich znaleźli się: Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Włodzimierz Nahorny, Janusz Muniak, Jerzy Milian, Wojciech Karolak, Zbigniew Seifert, Czesław Bartkowski, Andrzej Trzaskowski, Tomasz Szukalski, Henryk Miśkiewicz oraz wokaliści NOVI Singers, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Andrzej Dąbrowski, Krystyna Prońko.Orkiestra była jak kosmiczna czarna dziura wciągająca na swoją orbitę wszystko co tylko ciekawego pojawiło się na horyzoncie muzycznym od czasu powstania aż do końca swojej działalności.

Jednak ogarnięcie takiej ilości indywidualności i skłonienie do jakiejkolwiek dyscypliny okazało się zadaniem praktycznie niemożliwym do wykonania, a zwiększone zapotrzebowanie na jazz i powstanie konkurencyjnego big bandu Studia S1 Andrzeja Trzaskowskiego paradoksalnie przyczyniło się do pogłębienia kryzysu orkiestry i jej rozwiązania po ostatniej sesji nagraniowej 13-tego stycznia 1978 roku.

Suplement do wystawy stanowić będzie kilka zdjęć z wystaw towarzyszących poprzednim edycjom Volbórka Jazz Festival autorstwa: Ryszarda Horowitza oraz Andrzeja Dąbrowskiego.

27.06.2024 – czwartek, godz. 18:00