Kolejna odsłona działań pod nazwą ,,Stop – pojazdom ciężarowym w Tomaszowie Mazowieckim”

34

Autor: aspirant sztabowy Grzegorz Stasiak KPP

Od godzin porannych tomaszowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przy czynnym udziale pracowników monitoringu miejskiego, przeprowadzą na terenie Tomaszowa Mazowieckiego akcję wymierzoną w kierowców pojazdów ciężarowych, notorycznie łamiących przepisy zakazu wjazdu i prowadzenia tranzytu ulicami miasta, bez pozwolenia na wjazd docelowy. To kolejna odsłona działań, które zapoczątkowano w 2023 roku. Te poprzednie przyniosły zamierzony efekt, lecz praktyka pokazuje, że kierowcy szybko wracają do starych nawyków.

Policjanci ruchu drogowego z tomaszowskiej komendy diagnozujący problem z zakresu naruszania przepisów dotyczących ograniczeń ruchu pojazdów ciężarowych na terenie Tomaszowa Mazowieckiego od godzin porannych 10 lipca 2024 roku na drogach miasta prowadzą działania polegające na ujawnianiu wykroczeń popełnianych przez kierowców aut o dużej wadze i gabarytach, którzy wbrew zakazom wykorzystują lokalne drogi nie przeznaczone do tego typu transportu i wbrew obowiązującym ograniczeniom. Poprzednie działania każdorazowo kończyły się ujawnieniem kilkudziesięciu przypadków łamania zakazów przez tę grupę kierowców. Skala niepożądanego zjawiska spowodowała, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami działania te nabrały charakteru działań cyklicznych.
Zaznaczyć trzeba, że nieocenionym wsparciem jest praca operatorów monitoringu miejskiego, którzy na bieżąco monitorują ruch pojazdów arteriami miasta. Korzystanie z infrastruktury drogowej w niewłaściwy sposób powoduje jej zniszczenie a co za tym idzie duży dyskomfort dla pozostałych użytkowników drogi a nawet zagrożenia w ruchu drogowym. Ponadto generuje to potrzebę wydatku bardzo dużych nakładów finansowych z publicznych pieniędzy na niwelowanie tych zniszczeń. 

Policjanci kolejny raz apelują do kierowców, nie tylko pojazdów ciężarowych, o przestrzeganie przepisów określonych w kodeksie drogowym i bezwzględne stosowanie się do znaków drogowych.