Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastyczno-filmowym pn. „Artystyczny przeWODNIK”

119

Autor: KPP

Pokaż innym jak można wypoczywać i dobrze się bawić bez zbędnego ryzyka oraz bezpiecznie spędzać wolny czas. Nagraj max. 60-sekundowy spot lub wykonaj pracę plastyczną o tym, jak właściwie zachowywać się nad wodą, w wodzie lub w jej okolicy oraz wygraj atrakcyjne nagrody w konkursie.

Trwają wakacje, a wraz z nimi czas wypoczynku oraz rekreacji w wodzie i nad wodą. W tym okresie niestety dochodzi również do większej liczby utonięć, dlatego Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji realizuje po raz kolejny ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, która ma na celu propagowanie właściwego zachowania w rejonie akwenów, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć i utonięć zarówno wśród najmłodszych, jak i osób dorosłych.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” wystartował w dniu 10 czerwca br., konkurs plastyczno-filmowy pn. „Artystyczny przewodnik”, którego celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających nad wodą oraz poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 10 września 2024 r. max. 60-sekundowego spotu filmowego promującego bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą lub pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką oraz koniecznie wypełnionej karty zgłoszenia podpisanej przez pełnoletniego opiekuna zespołu na adres:

Komenda Główna Policji – Biuro Prewencji,

ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa

z dopiskiem konkurs plastyczno-filmowy pn. „Artystyczny przeWODNIK”.

W konkursie można wziąć udział indywidualnie lub w zespołach do 3 osób w wieku od 5 do 16 lat.

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, bieżące wydarzenia, harmonogramy imprez towarzyszących działaniu w całym kraju, quizy, porady oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda. Zachęcamy wszystkich do systematycznego odwiedzania jej w trakcie trwającego sezonu letniego.

Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

  • korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik,
  • nie wchodźmy rozgrzani do wody, przed wejściem zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego,
  • nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu,
  • dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie,
  • przebywając nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale wyłącznie w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby.

Okres wakacyjnego wypoczynku powinien być dla nas wszystkich czasem odpoczynku, podczas którego konieczne jest zachowanie rozwagi i odpowiedzialności. W trosce o własne zdrowie i życie pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim oraz swoich bliskich.

Numery alarmowe:

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :

dla telefonów komórkowych: 601 100 100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

(Biuro Prewencji KGP)

ulotka informacyja dotycząca konkursu, treść zawarta w tekście
ulotka informacyja dotycząca bezpieczeństwa nad wodą, treść zawarta w tekśćie