Budujemy domowe akwarium

1296

Któż z nas, po wizycie w sklepie zoologicznym nie marzył, by we własnych czterech kątach móc cieszyć się pięknym, pełnym kolorowych rybek akwarium, które przy wieczornej lekturze czy kolacji, dodawałoby miejscu wyjątkowej atmosfery.

Okazuje się, że chcąc zrealizować powyższe pragnienie, nie trzeba być wykształconym akwarystą. Jeśli nie zależy nam na mocno rozbudowanych systemach, stosując się do podstawowych wytycznych, zbudujemy akwarium, które na niejednej osobie zrobi spore wrażenie.

Proces budowy domowego akwarium można podzielić na kilka części. Pierwszą, absolutnie konieczną, jest zaplanowanie działań. Etap ten powinien dostarczyć odpowiedzi na podstawowe pytania, takie jak: w jakiego rozmiaru zbiornik celujemy, gdzie go postawimy, w jaki sposób chcemy go urządzić. Kolejne to zakupy, urządzanie akwarium, a na końcu wpuszczanie rybek i innym organizmów żywych. Poniżej pokrótce przeanalizujemy kilka elementów, bez których nie można mówić o budowie akwarium.

Po pierwsze – zbiornik

Sednem każdego systemu akwariowego jest zbiornik. To jaki rozmiar wybierzemy bezpośrednio wpłynie na późniejsze decyzje. Z własnego doświadczenia radzimy, że lepiej zrezygnować kulistych kształtów oraz wyposażonych w falistą ścianę przednią. Zdecydowanie lepszym, pewniejszym wyborem będą klasyczne, prostokątne zbiorniki o prostych ścianach. Poza kształtem, ważne są rozmiary. W tym przypadku króluje zasada – im więcej, tym lepiej. Duża powierzchnia daje większe możliwości, ułatwia utrzymanie równowagi chemicznej wody, sprzyja rozwojowi organizmów zamieszkujących akwarium. Należy jednak pamiętać, iż duży zbiornik wymusza konieczność przygotowania odpowiedniej podstawy, która będzie w stanie go utrzymać.

Po drugie – oświetlenie

Nie tylko ludzie potrzebują dostępu do światła. Również inne organizmy żywe wymagają go do prawidłowego rozwoju. Dlatego urządzając akwarium nie możemy zapomnieć o zakupie odpowiednich świetlówek. Dobrze jest również zapewnić stworzeniom żyjącym w wodzie, dostęp do naturalnego światła dziennego, dzięki któremu zaprezentują się w pełnej krasie.

W kwestii oświetlenia możemy zdecydować się na gotowe rozwiązania. Doskonałym wyborem będą pokrywy z zamontowanymi świetlówkami. Uwaga! Decydując się na to rozwiązanie warto sprawdzić jakość użytego oświetlenia i w razie konieczności wymienić je na wydajniejsze.

Po trzecie – filtracja

Jednym z niezbędnych elementów każdego systemu akwariowego jest odpowiednia filtracja. Ba, bez niej nie można mówić o budowie akwarium. Dzięki systemom filtrującym woda zostaje napowietrzona i oczyszczona. Dobrym wyborem będą mechaniczne filtry akwariowe, biologiczne oraz chemiczne. Ich funkcje, kolejno, to usuwanie fizycznych zanieczyszczeń, pozytywny wpływ na jakość wody oraz utrzymanie środowiska dla organizmów w odpowiedniej kondycji chemicznej.

Po czwarte – temperatura

Przy budowie domowego akwarium, nie powinniśmy zapomnieć o zakupie grzałek z termostatem oraz – co nie jest konieczne, choć zalecane – chłodziarki. Właściwa temperatura to ważny element budowy systemu akwariowego, bez którego trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie organizmów w zbiorniku.