Autor: Starostwo Powiatowe
W niedzielę, 8 września 2024 roku, w Będkowie odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. Dożynki rozpoczęły się mszą świętą, odprawioną w kościele pw. Narodzonej Najświętszej Marii Panny w Będkowie. Po mszy uczestnicy przemaszerowali na boisko Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Będkowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków, powitał zaproszonych gości.
Wieniec dożynkowy ośpiewali panie i panowie z miejscowości Ceniawy w gminie Będków. Zaprezentowały wyjątkowe show. Ich występ był gromko oklaskiwany przez publiczność. Następnie Panie i panowie z Ceniaw zaprosili gości, z którymi zatańczyli poloneza. To też był unikalnym punktem będkowskich dożynek. Na scenie wystąpiły zespoły działające w gminie Będków – Fajne Babki i Ludowiacy od Będkowa. Z krótkim koncertem wystąpili podopieczni Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”. Bardzo udany i długo oklaskiwany występ. Był pokaz mody ekologicznej i występy taneczne.
„Panie Wójcie, szanowni goście, drodzy mieszkańcy gminy Będków i przede wszystkim Wy, drodzy rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze, Wy wszyscy, którzy na co dzień w trudzie, w pocie czoła, wtedy kiedy są nieprzyjazne warunki atmosferyczne, musicie pracować na roli po to, żebyśmy my, mieszkańcy miast i gmin, mogli spożywać piękne, wspaniałe, a przede wszystkim zdrowe polskie produkty. Polska żywność to coś wyjątkowego. To zdrowie, to produkt, który konkuruje na mapach całego świata, konkuruje ze wszystkimi państwami.
Drodzy Państwo, nie zdajemy sobie sprawy, ale dzisiaj trzeba to sobie uświadomić. Polska żywność to jest najwyższa jakość. Ja chylę czoła w stosunku do wszystkich, którzy w tych trudnych warunkach muszą pracować po to, żeby utrzymać swoje rodziny, po to, żeby móc się rozwijać, po to, żeby zapewnić sobie byt, swoim bliskim, ale też tym wszystkim, którzy z nimi współpracują. Drodzy Państwo, patrzymy na tą zmieniającą się rzeczywistość i wiemy, że te wymagania w stosunku do wszystkich, którzy pracują na roli, są coraz wyższe. Coraz większe zaangażowanie środków finansowych, coraz więcej wyzwań i ta niepewność, jakie będą ceny płodów w kolejnych tygodniach i miesiącach. Czy nam się zwróci ten wkład, czy zwróci się ten wysiłek, ta praca, czy uda nam się może coś więcej zyskać po to, żebyśmy mogli się rozwijać i konkurować z Europą, konkurować ze światem. Ja jestem przekonany, że znając te produkty, polskie produkty, ci, którzy będą mieli możliwość wyboru, wybiorą to, co nasze, to, co polskie. Taki apel do Państwa, żebyśmy wskazywali polskie produkty, kupowali polskie produkty po to, by nasi rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, pszczelarze mogli się rozwijać, mogli wzmacniać naszą ojczyznę, mogli stanowić jej trzon. Jakże istotne jest to, by Polska była bezpieczna żywnościowo. Nie import, ale eksport tego, co mamy, z czego słyniemy. I tutaj wszyscy starajmy się patrzeć na przyszłość tych wszystkich, którzy uprawiają na polskiej ziemi, wytwarzają to, co jest takim naszym ambasadorem na zewnątrz. Tą naszą wyjątkową, zdrową żywność. Nie mamy się czego wstydzić. Możemy konkurować i możemy zdobywać inne państwa, inne rynki. Ale to wszystko, jeśli będziemy jednomyślni.
Drodzy Państwo, ze swojej strony, jak i również obecnych – Przewodniczącego Rady Powiatu, pana Marka Kociubińskiego, który jest z nami, Przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Radnego Rady Powiatu – pana Jarosława Felińskiego, jak i również obecnego zastępcy Dyrektora Powiatowego Centrum Animacji Społecznej – pana Dariusza Stańdo oraz wcześniej wymienionych, Wicestarosty – pana Włodzimierza Justyny, członka Zarządu – pani Teodory Sowik i Przewodniczącej Komisji Bezpieczeństwa w powiecie tomaszowskim – pani radnej Martyny Wojciechowskiej. Myślę, że możemy powiedzieć, że będziemy starali się czynić wszystko, aby wspierać działania gminy Będków. Przede wszystkim poprzez infrastrukturę drogową. To wszystko, co jest tutaj bolączką, chcemy zmieniać tak, żebyście Państwo widzieli tego efekty.
Poprzednia kadencja samorządowa, panie Wójcie, dała konkretne wyniki naszej współpracy, czyli w ramach środków zewnętrznych, środków powiatowych, środków gminnych udało się zrealizować wiele inicjatyw i przedsięwzięć. Jestem przekonany, że również w tej kadencji współpraca będzie się układać na równie dobrym poziomie, a może nawet jeszcze lepszym i będziemy mogli o tych wszystkich ważnych inwestycjach mówić przy kolejnych takich uroczystościach.
Drodzy Państwo, to, co jest wyjątkowe, to, co jest wspaniałe, pierwszy polonez będkowski. Polonez to jest pieśń narodowa Polaków, która nam towarzyszy przez wiele pokoleń. To jest pieśń, to jest taniec, który mówi o tym wszystkim, co jest wspaniałe w ramach naszej Rzeczypospolitej. To jest duma Polaków, to jest honor i bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy podjęli taką inicjatywę, że mogliśmy współtowarzyszyć w ramach tego tańca. To jest przypominanie historii Polski, bardzo dobrej historii Polski. Przypominanie tego czasu, kiedy byliśmy potęgą na miarę Europy. Bardzo serdecznie również dziękuję za te płody rolne, które są przed sceną, bo to jest pokaz tego wszystkiego, co wiąże się właśnie z naszymi osiągnięciami, osiągnięciami rolników na Ziemi Będkowskiej. Wspaniała oprawa muzyczna, wieniec dożynkowy i to, co jest istotne, o czym wspominał również Pan Wójt kilkakrotnie, to przede wszystkim to, że zaczęliście Państwo te dożynki po Bożemu. Msza Święta, odniesienie do Pana Boga, a teraz przychodzi czas na wspólne przeżywanie i wspólną zabawę.
Życzę Państwu na ten dzień, na ten wyjątkowy czas wspaniałej zabawy, a naszym rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom, żebyście Państwo w przyszłości mogli zbierać takie plony, które dadzą nie tylko utrzymanie Waszym bliskim i tym, którzy współpracują, ale dadzą również tą możliwość pełnego rozwoju, tak żebyśmy mogli już konkurować z innymi rolnikami na rynkach całego świata. Tego wszystkiego Państwu życzę. Szczęść Boże!” – powiedział Starosta Powiatu Tomaszowskiego.