Za nami „Ostatnia reduta”

868

Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim filia DOK, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach wspólnie organizowanego cyklu „Historie dalekie i bliskie”, 20 września zaprosili po raz kolejny na niecodzienną lekcję historii, zatytułowaną „Ostatnia reduta”. Walki 13 Dywizji Piechoty w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego we wrześniu 1939 roku. Tym razem przeprowadził ją mgr Marek Stefański – pracownik Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim filii Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”.

Prelegent przybliżył w zarysie historię 13 Dywizji i życiorys pułkownika Stanisława Hojnowskiego oraz omówił działania zbrojne w rejonie Tomaszowa we wrześniu 1939 roku. Przypomniał także pierwsze dni września w mieście oraz starcie 45 pułku z niemiecką V kolumną. Zgromadzona publiczność, uczniowie ZS-P nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim wraz z pedagogami, zapoznała się z wieloma ciekawostkami dotyczącymi omawianego tematu i gromkimi brawami podziękowała prowadzącemu spotkanie.

Marek Stefański jest absolwentem  III Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Stanisława Hojnowskiego w Tomaszowie, absolwentem historii na Uniwersytecie Łódzkim i obecnie doktorantem w katedrze Historii Polski i Świata po 1945 r. Uniwersytetu Łódzkiego. Pod kierunkiem profesora Witolda Jarno przygotowuje rozprawę pt. „Pułkownik Stanisław Hojnowski (1893-1939). Biografia obrońcy Tomaszowa Mazowieckiego z września 1939 r.”.

Kolejne spotkanie „Historii dalekich i bliskich”, tym razem poświęcone tematowi odzyskania niepodległości, zwłaszcza w kontekście lokalnym planowane jest w siedzibie białobrzeskiej filii MCK już 26 października 2018. Szczegóły dotyczące programu organizatorzy podadzą wkrótce.

Mariusz Chojnacki – Miejskie Centrum Kultury