Autor: Starostwo Powiatowe
We wtorek, 26 października 2021 roku, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 8 obchodzone było Święto Patrona Szkoły, pułkownika Stanisława Hojnowskiego.
Agnieszka Dziedzic – dyrektor ZSP nr 8, powitała zaproszonych gości. W uroczystości wzięli udział także nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice uczniów klas pierwszych na czele z członkiem Rady Rodziców Martą Szafirską.
Ważnym wydarzeniem tego dnia było przystąpienie do ślubowania uczniów klas pierwszych. Uroczystość ślubowania odbyła się w dwóch turach. O godz. 9.00 w hali sportowej przy Nadrzecznej rotę przysięgi wypowiedzieli uczniowie pierwszej klasy policyjnej.
„Ja, uczeń klasy pierwszej policyjnej, mojej szkole, nauczycielom, instruktorom, rodzicom, moim koleżankom i kolegom, ślubuję uroczyście: wyrabiać w sobie silną wolę, koleżeńskość, uczynność, odwagę i prawdomówność, szanować własność szkoły oraz pracę innych ludzi, pracować rzetelnie dla chwały i szczęśliwej przyszłości oraz mojej ojczyzny Rzeczpospolitej Polskiej, nie czynić nic, co mogłoby splamić dobre imię społeczności Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim, do której należę od tej chwili, szanować i godnie nosić mundur, stosować się do regulaminu klas mundurowych.” – to słowa przysięgi, jaka złożyli uczniowie klasy pierwszej o profilu policyjnym.
Po ślubowaniu uczniowie zostali odznaczeni stopniem młodszego kadeta. Odznaczenia wręczyli: Agnieszka Dziedzic, inspektor Szymon Herman, Mariusz Węgrzynowski, Leon Karwat.
Następnie na sztandar szkoły ślubowali uczniowie klasy przyrodniczej z elementami ratownictwa medycznego oraz uczniowie Technikum, kształcący się w zawodzie technik analityk i technik architektury krajobrazu. O godzinie 11.00 do ślubowania przystąpiły klasy licealne: europejska i medialna.
„Pani Dyrektor, szanowni goście, grono pedagogiczne i przede wszystkim Wy, drodzy uczniowie, dla Was dzisiaj to jest wyjątkowy dzień, dzień przyjęcia do społeczności Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 8. To ślubowanie ma konkretny wymiar. Wsłuchiwaliście się w słowa ślubowania, które mają w sobie zawarty zespół wartości, którymi powinniście się kierować w swoim działaniu na terenie szkoły, ale również w swoim życiu prywatnym, społecznym i powinniście ten zespół wartości ze sobą mieć. Trzeba pamiętać o tej przysiędze, o tym ślubowaniu. Często jest tak, że poza wygłoszeniem samej formuły, po wypowiedzeniu słowa ślubuję, zapominamy do czego się zobowiązujemy. Miarą waszej wielkości będzie zdanie egzaminu, związanego z wywiązania się z tych wszystkich zobowiązań, które zostały zawarte w tym ślubowaniu. Żeby tego dokonać, potrzebna jest współpraca pomiędzy Wami, potrzebna współpraca z gronem pedagogicznym, jest potrzebna współpraca z rodzicami. Wtedy dopiero daje to określoną całość. Ten system wartości, jeśli sobie to wypracujecie, będzie bardzo ważnym elementem Waszego dorosłego życia. Te wartości będą Wam towarzyszyły przez całe Wasze życie. Im szybciej, im wcześniej będziecie wypracowywać sobie to wszystko, co jest związane ze ślubowaniem, ze słowami tej przysięgi, tym łatwiej będzie wam w życiu układać to wszystko, co jest związane z Waszymi marzeniami, co jest związane z tym wszystkim, co chcielibyście w życiu osiągnąć. Człowiek ułożony, ukształtowany, to taki, który wie, czego chce, który twardo stąpa po ziemi i realizuje swoje plany. Ja wam życzę, żebyście mogli na koniec już nauki w tej szkole, powiedzieć sobie, że zadanie wypełniłam, wypełniłem, Byłam, byłem, dobrym kolegą, dobrą koleżanką, dobrym uczniem, ale też i dobrą córką, dobrym synem. Wybraliście konkretny profil tutaj w szkole, jakże piękny, wspaniały. Wyglądacie, moi drodzy, przepięknie. Patrząc na te mundury, serce rośnie. Sami świadomie dokonaliście takiego wyboru, że chcecie w sposób szczególny formować siebie, to wszystko, co jest związane z obowiązkowością, z wypełnianiem takich prostych, można powiedzieć, rozkazów. Ja wam życzę, żeby to się udało. Nie zrażajcie się, kiedy będą jakieś porażki. To się zdarza każdemu. Natomiast trzeba się podnosić i trzeba od siebie zacząć wymagać na nowo. tak, aby osiągnąć swój określony cel. Życzę Wam również, żebyście osiągali jak najlepsze wyniki w nauce. Ja wam życzę, żebyście byli dumni, że przyszliście do tej szkoły, do tej klasy i myślę, że podołacie temu. Jak patrzę na Was, na tę determinację, jak się zachowujecie, w pierwszych tygodniach bytności w tej szkole, że ten egzamin zdacie w sposób celujący. Życzę wszystkiego dobrego.” – powiedział Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
„W imieniu Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, wszystkim uczniom klas pierwszych życzę, aby Wasze życie było, po pierwsze życiem prostym. Życzę Wam, aby Wasze życie było życiem jasnym. Życzę Wam, żeby Wasze życie było życiem pięknym. Tak pięknym, jak dziś Wy wyglądacie. Nie zmarnujcie tej młodości. Życzę powodzenia.” – życzenia dla pierwszoklasistów złożył Leon Karwat – radny Rady Powiatu Tomaszowskiego.
Agnieszka Dziedzic przedstawiła laureatki V edycji konkursu „Policjanci w służbie historii” adresowanego do uczniów klas mundurowych organizowanego w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Komendą Główną Policji. Laureatkami tego konkursu zostały uczennice klasy drugiej policyjnej: Julia Kobyłecka, Amelia Karczemska i Ismena Wuls.
W części artystycznej została przedstawiona sylwetka Patrona. Okolicznościowy montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie: Oliwia Herka, Aleksandra Kołodziejczyk, Jakub Jędrzejewski, Filip Owczarek, Daniel Wysokiński, Michał Dominiak, Łukasz Wojtaszek i Jakub Witczak.
Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniająca walki 45. Pułku Piechoty i jego Dowódcy w obronie Tomaszowa we wrześniu 1939 r.
Podczas ceremonii ślubowania honorową asystę wystawiła klasa druga policyjna. O dekorację sali zadbali uczniowie klasy architektury krajobrazu. Uroczystości zostały zakończone tradycyjnym już przy Nadrzecznej, sadzeniem drzew na terenie placu szkolnego przez gości i uczniów klas pierwszych, jako wyraz symbolicznego związania ze Szkołą.