Skutki zażywania narkotyków – nie daj się uzależnieniu!

665

Zażywanie substancji psychoaktywnych niesie za sobą liczne konsekwencje prawne, ekonomiczne, społeczne oraz zdrowotne. Samo posiadanie narkotyków jest nielegalne, a ich kupowanie wiąże się z wydaniem dużej sumy pieniędzy. W zaawansowanym stadium choroby, osoba uzależniona skłonna jest nawet pozyskać niezbędną kwotę na drodze kradzieży. Przyjmowanie środków odurzających jest społecznie nieakceptowalne, przez co osoby uzależnione borykają się z samotnością. To również powód wielu chorób zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Sprawdź, jakie jeszcze konsekwencje wiążą się z zażywaniem narkotyków.

Wpływ narkotyków na organizm

Skutki zażywania substancji psychoaktywnych różnią się w zależności od rodzaju przyjmowanych środków. W przypadku narkotyków miękkich, takich jak marihuana czy haszysz często pojawiają się problemy z koncentracją, dezorientacja, podniesione ciśnienie czy przyśpieszone tempo. Skutkiem mogą być także zaburzenia koordynacji ruchowej oraz mocne bóle głowy. Przyjmowanie środków halucynogennych wiąże się z problemami psychicznymi. Substancje zatruwają cały organizm, a szczególnie nerki i wątrobę. Długotrwałe ich przyjmowanie może wiązać się nawet z poważnym uszkodzeniem narządów.

Narkotyki stymulujące, takie jak amfetamina, ekstazy i metamfetamina wywołują silne uzależnienie, a ich długotrwałe przyjmowanie prowadzi do wyniszczenia organizmu oraz psychiki. Zażywanie substancji może wywołać zaburzenia rytmu serca, zawał, udar mózgu oraz gwałtowne skoki ciśnienia. Bardzo szybko występuje także zespół abstynencki. Głód może pojawić się nawet po 12 godzinach od przyjęcia narkotyku i wywołać stanu lękowe, urojenia, a nawet doprowadzić do myśli samobójczych. Uzależnienie od opioidów, czyli morfiny, kodeiny czy heroiny wpływa destrukcyjnie na układ nerwowy. Pojawia się niewrażliwość na ból, zaburzenia łaknienia i obniżenie libido. Przyjmowanie narkotyków twardych może doprowadzić do perforacji jelit lub żołądka, zawału serca, obrzęku płuc czy zawału serca, a nawet do śmierci. Osoby na głodzie często borykają się z omamami, bezsennością, bólami głowy, stawów i mięśni. Zdarza się, że stają się drażliwi oraz agresywni.

Jak leczyć uzależnienie od narkotyków?

Długotrwałe przyjmowanie substancji psychoaktywnej może doprowadzić do silnego uzależnienia fizycznego oraz psychicznego. Aby zapobiec rozwojowi problemu i niesionych przez niego konsekwencji, warto postawić na profesjonalną pomoc (https://medjol.pl/leczenie/narkomanii). Pierwszym krokiem ku wyjściu z nałogu jest przyznanie się do uzależnienia i dobrowolne poddanie się leczeniu. W Centrum Medycznym Medjol (https://medjol.pl/) terapia zaczyna się od odtrucia organizmu, czyli odwyku. Proces wspomagany jest odpowiednią farmakologią i suplementami, które stosuje się, aby załagodzić objawy zespołu abstynenckiego. Każdy pacjent może liczyć na wsparcie wykwalifikowanych specjalistów. Uczęszcza także na terapię behawioralną (https://medjol.pl/leczenie), która pozwala zmienić postawy i zachowania oraz przygotowuje do powrotu do codziennego życia bez nałogu. Z każdym uzależnieniem można walczyć. Postaw na profesjonalną pomoc i wróć do normalności.