Przezroczyste zęby – co to jest i jak zapobiec erozji szkliwa?

2877

Jeśli podczas codziennej higieny jamy ustnej zauważyłeś, że Twoje zęby bledną, a ich końcówki stają się przezroczyste, możesz mieć do czynienia z problemem przezroczystych zębów. Jakie są tego przyczyny? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat wspomnianej przypadłości, a także poznać skuteczne sposoby na jej leczenie i zapobieganie.

Szkliwo to zewnętrzna warstwa zębów o białej barwie, składająca się głównie z wapnia. To jednocześnie najtwardsza substancja w ludzkim organizmie. Pod szkliwem znajduje się zębina, stanowiąca większą część zęba, która może przybierać bladożółtą lub ciemnobrązową barwę. W przypadku erozji szkliwa dochodzi do zmiany koloru zębów, które stają się półprzezroczyste.

Dlaczego zęby stają się przezroczyste?

Zęby mogą stać się przezroczyste lub półprzezroczyste z powodu działania wielu czynników. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy może być celiakia, czyli nietolerancja, która hamuje rozwój szkliwa, a przednie zęby stają się wówczas bardzo cienkie. Kolejnym powodem zmiany barwy zębów jest hipoplazja szkliwa, czyli jego niedorozwój. Erozja szkliwa może być spowodowana również:

  • bulimią
  • spożywaniem słodyczy
  • spożywaniem kwaśnych produktów
  • nadmiernym spożywaniem alkoholu
  • refluksem żołądkowo-przełykowym.

Leczenie erozji szkliwa

Leczenie erozji szkliwa jest niemożliwe w domowych warunkach, dlatego konieczna w takim przypadku będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Specjalista zaproponuje pacjentowi jeden z kilku sposobów leczenia. Poniżej znajdują się ich opisy.

Wypełnianie lub klejenie zębów

To jedna z najczęściej stosowanych metod w przypadku osób borykających się z problemem przezroczystych zębów. Jest bardzo tania, a przy tym szybka i nie wiąże się z przykrymi konsekwencjami, np. bólem. Polega na nałożeniu na szkliwo żywicy kompozytowej, która bardzo dobrze współgra z naturalną barwą zębów. Cała czynność zajmuje jedynie 30 minut. Specjalista może również wyrzeźbić ząb, nadając mu odpowiedniego kształtu, zarówno przed nałożeniem żywicy, jak i po zakończeniu tego procesu.

Korony dentystyczne

Zastosowanie koron dentystycznych to kolejny sposób na leczenie erozji szkliwa. Czym jest korona? To nakładka pokrywająca cały ząb. Jest więc idealnym rozwiązaniem w przypadku przezroczystych zębów. Występuje w formie metalowej, ceramicznej, porcelanowej lub żywicznej. Aby umieścić koronę na zębie, wystarczą jedynie dwie wizyty u stomatologa.

Licówki

Pierwszy raz spotykasz się z tą nazwą? Czym prędzej spieszymy z wyjaśnieniem! Licówka dentystyczna to rodzaj powłoki w kolorze zęba, która przyczepiana jest do jego przedniej części. W przypadku erozji szkliwa jest to sposób stosowany dość często. Licówki mogą być wykonane z porcelany lub z żywicy. Te drugie są jednak podatniejsze na odpryskiwanie, a pierwsze zapobiegają pojawianiu się nieestetycznych przebarwień i zapewniają zębom naturalny wygląd. Do założenia licówek, podobnie jak w przypadku koron dentystycznych, wystarczą dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Zapobieganie erozji szkliwa

Nie ma takiej możliwości, aby przywrócić utracone szkliwo, gdyż jest ono żywą tkanką. Z tego powodu tak ważne jest prawidłowe dbanie o zęby poprzez codzienne ich szczotkowanie, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej. Jak można zapobiegać erozji szkliwa? Na pewno poprzez unikanie bezpośredniego kontaktu zębów z kwasami, co jest jednak nieco trudne. Dobrym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z napojów gazowanych i kwaśnych soków. Jeśli jednak zdarzy nam się sięgnąć po taki produkt, jamę ustną należy wypłukać wodą, a po upływie 30 minut od wypicia płynu umyć zęby. Nie szczotkujmy ich od razu, gdyż w ten sposób możemy wetrzeć w nie kwas. Warto też sprawdzić pasty na nadwrażliwość i remineralizujące, które pomagają odbudować szkliwo. Przykłady takich produktów znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-past-remineralizujacych/

Pamiętajmy o tym, aby myć zęby w sposób delikatny. W innym przypadku może dojść do ścierania powierzchni szkliwa. Przy spożywaniu kwaśnych napojów warto korzystać ze słomki, aby zęby nie miały bezpośredniego kontaktu z kwasami. Jeśli lubisz żuć gumy, wybieraj te bez zawartości cukru. W wielu z nich spotkać można ksylitol, który neutralizuje kwasy w jamie ustnej.