Historie odnalezione Andrzeja Kobalczyka – podsumowanie projektu MBP

445

Autor: Urząd Miasta

20 października o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie projektu „W okowach miłości Niepodległej”, którego zwieńczeniem było spotkanie z Andrzejem Kobalczykiem – dziennikarzem, rysownikiem, długoletnim dyrektorem Skansenu Rzeki Pilicy, współzałożycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza, autorem wielu publikacji o regionie.

W swojej opowieści pn. „Historie odnalezione” gość zabrał przybyłych w podróż do przedwojennego Tomaszowa. Opowiadał o różnych aspektach życia codziennego wielokulturowej społeczności miasta. Przywołał fakty związane z rozwojem przemysłu, trudną sytuacją materialną mieszkańców. Andrzej Kobalczyk umieścił w niezwykle interesującej prelekcji galerię postaci istotnych dla historii miasta: prezydenta Stanisława Gruszczyńskiego, legionistę, bohatera Stefana Jaworskiego czy miejscowego filantropa dr Narewskiego. Dziennikarz opierając relację na ówczesnych artykułach prasowych, przedstawił ciekawe dzieje powstania modernistycznego budynku magistratu oraz losy tomaszowskiej cerkwi.

Gość zaprezentował też mniej lub bardziej udane próby uczczenia Józefa Piłsudskiego opowiadając historie budowy pomnika, ośrodka kolonijnego Zułówek czy uroczystości poświęcenia i otwarcia Szkoły Podstawowej nr 3, na którą przybyła sama Aleksandra Piłsudska. Oprócz przywołania istotnych wydarzeń odbudowy państwowości miasta, tworzenia lokalnych władz, herbu Tomaszowa, pojawiły się również wątki obyczajowe pokazujące losy „zwykłych” tomaszowian. Bowiem jak słusznie zauważył prelegent, obok wielkich wydarzeń historycznych toczyło się zwyczajne życie.

Podczas spotkania goście przybyli z całej Polski, mieli szansę porozmawiać z Andrzejem Kobalczykiem, zdobyć wpis do książki oraz podziwiać publikacje jego autorstwa znajdujące się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Projekt „W okowach miłości Niepodległej” otrzymał dofinansowanie ze środków Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Partnerami przy jego realizacji były: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego.

Projekt bazując na szeroko pojętej idei patriotyzmu, rozpowszechnił wartości związane z niepodległością poprzez twórcze i kreatywne działania odnoszące się do miejsc, postaci i wydarzeń historycznych związanych z naszym miastem. Wieloaspektowa idea miłości, przewijająca się przez wszystkie działania projektowe: miłość do Ojczyzny, do wartości wpisanych w polską tradycję narodową, zwiększyła świadomość patriotyczną i pokazała, że budowanie polskiej państwowości łączyło się nierozerwalnie z życiem codziennym tomaszowian. W wydarzeniach wzięło udział ok 200 osób. W ramach zadania „W okowach miłości Niepodległej” odbyły się następujące wydarzenia:

„Wędrówka po międzywojennym Tomaszowie” z dr Justyną Biernat podczas której uczestnicy spaceru nanieśli nieistniejące już punkty na historyczną mapę miasta. Poznali też osoby związane z odzyskaniem niepodległości i odbudową państwowości w Tomaszowie.

Z kolei „Pod urokiem Najbłękitniejszej – poetycka opowieść Juliana Tuwima o miłości do Stefanii Marchew” – opowieść bibliofila, wydawcy i pedagoga Zbigniewa Milczarka przeniosła słuchaczy w sensualny, emocjonalny i poetycki świat Juliana Tuwima. Pokazała ogrom miłości poety do tomaszowianki i podkreśliła jego związki z naszym miastem.

„Skrawki codzienności” – warsztaty kolażu prowadzone przez tomaszowiankę, artystkę młodego pokolenia – Natalię Derewicz nie tylko połączyły pokolenia, ale również w kreatywny sposób zaznajomiły beneficjentów ze światem Niepodległej.