Foto II LO im. S. Żeromskiego

23 lutego 2017r. w sali gimnastycznej szkoły odbyła się uroczystość  podsumowująca osiągnięcia Liceum w roku szkolnym 2017/2018, które poskutkowały zdobyciem  tytułu ZŁOTEJ SZKOŁY 2018”.

Wzięli w niej udział uczniowie klas II i III, a także wszyscy nauczyciele.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością :

  1. J. E. ks. bp Ireneusz Pękalski – absolwent szkoły
  2. Marszałek Województwa Łódzkiego – Dariusz Klimczak
  3. Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Łódzkiego – Marcin Skorupiński –absolwent szkoły
  4. Rzecznik Sejmiku Województwa Łódzkiego – Rafał Jaśkowski – absolwent szkoły
  5. Przewodniczący Rady Powiatu – Piotr Majchrowski
  6. Wicestarosta Tomaszowski – Dariusz Kowalczyk
  7. Przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Kuchta
  8. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Paweł Łuczak – absolwent szkoły
  9. Ks. Edward Wieczorek – proboszcz  parafii Św. Antoniego – absolwent szkoły
  10. Ks. Wacław Wojtunik – proboszcz parafii
  11. Przewodnicząca Rady Rodziców – Marzena Świech
  12. Absolwenci szkoły – ubiegłoroczni maturzyści, którzy mimo zajęć na swoich uczelniach przyjechali, aby wziąć udział w uroczystości.

Gości powitały uczennice kl. III hum: Anna Pękala, Agata Baran, Martyna Kot, Michalina Król, Natalia Kurzawa i Zuzanna Ignasiak  utworem Grzegorza Turnaua „Cichosza”, po czym głos zabrał dyrektor Liceum  – mgr inż. Tomasz Węgrzynowski.

W swoim wystąpieniu przypomniał, że szkoła już po raz piąty znalazła się w pierwszej setce najlepszych Liceów w Polsce, zdobywając tytuł i Tarczę Złotej Szkoły. W XX rankingu PERSPEKTYW podsumowującym  rok szkolny 2016/2017 zajęliśmy :

                                                                    92 m-ce w rankingu głównym

                                                                    88 m-ce w rankingu maturalnym

                                                                    133 m-ce w rankingu olimpijskim

                                                                    6 m-ce w województwie łódzkim

 

Największy udział w wysokiej pozycji II LO miały wyniki na maturze ( 70% pkt. rankingowych).

Oczywiście maturę zdali wszyscy. Na poziomie podstawowym średnie wyniki II LO były wyższe niż w kraju dla liceów np.

  • na poziomie podstawowym:
  • z matematyki i niemieckiego o ponad 20%
  • z angielskiego o ponad 12%
  • z języka rosyjskiego o 30%
  • na poziomie rozszerzonym:
  • z języka polskiego o ponad 23% ( najlepszy wynik w województwie łódzkim)
  • z biologii o ponad 24% ( 4 wynik w województwie)
  • z geografii o ponad 22% ( 9 wynik w województwie)
  • z języka niemieckiego o ponad 21% ( 5 wynik w województwie)

Te doskonałe wyniki uczniów były także, a może przede wszystkim efektem mozolnej pracy znakomitych  nauczycieli uczących w naszej szkole m.in.:

  • polonistek: Anny Ignasiak, Marzeny Piotroskiej – Wąs, Urszuli Stefaniak i Adrianny Jachimowskiej, która dołączyła do nas w II semestrze ubiegłego roku szkolnego.
  • matematyków: Krzysztofa Guraka, Jolanty Karwasik, Marioli Rychlik, Mileny Gust, i Moniki Żerek
  • nauczycielkiki geografii – Ilony Śmigiel
  • nauczycielkiki biologii – Kingi  Marcińczak
  • nauczycieli  jęz. niemieckiego –  Agnieszki Majki i Dariusza Lisa
  • nauczycielek jęz. angielskiego – Katarzyny Ostalskiej, Renaty Radzikowskiej, Magdaleny Stankowskiej, Moniki Smolińskiej i Marzanny Wysłockiej
  • nauczycielki jęz. rosyjskiego – Gabrieli Wałach

Budzące podziw wyniki na maturze uzyskało wielu uczniów m.in.:

Kl. III m-f:

  1. Mateusz Kuchta
  • J. ang. podstawa -100%
  • Matematyka podstawa -100%
  • Matematyka rozszerzenie -90%
  1. Kamil Kwapisz
  • J. ang. podstawa -100%
  • Matematyka podstawa -100%
  • J. ang. rozszerzenie -90%
  1. Agata Ogórek
  • J. ang. podstawa -98%
  • Matematyka podstawa -100%
  • J. niem. rozszerzenie -98%
  1. Kamil Plich
  • J.ang. podstawa -98%
  • Matematyka podstawa -94%
  • J. ang. rozszerzenie -96%
  • Matematyka rozszerzenie -90%
  1. Aleksandra Sojka
  • J. ang. podstawa -100%
  • Matematyka podstawa -100%
  • J. ang. rozszerzenie -100%
  • J. niem. rozszerzenie -100%

Kl. III hum

  1. Aleksandra Błaszczyk
  • J. ang. podstawa -100%
  • Matematyka podstawa -92%
  • J. polski rozszerzenie -95%
  1. Szymon Gawlikowski
  • J. ang. podstawa -100%
  • J. polski rozszerzenie -90%
  1. Aleksandra  Koch
  • J. ang. podstawa -98%
  • J. polski rozszerzenie -90%
  1. Agnieszka Kowalska
  • J. niem. podstawa -100%
  • J. polski rozszerzenie -95%
  • J. niem. rozszerzenie -90%
  1. Weronika Tokarska
  • J. ang. podstawa -100%
  • J. ang. rozszerzenie -94%

Kl. III b-ch

  1. Monika Gliszczyńska
  • J. ang. podstawa -100%
  • Matematyka podstawa -96%
  • J. ang. rozszerzony -100%
  • Chemia -97%
  • Biologia -90%
  1. Piotr Nakiela
  • J. ang. podstawa -100%
  • Matematyka  podstawa -96%
  • J. ang. rozszerzenie -94%
  • Chemia -90%
  1. Marta Piasta
  • J. ang. podstawa -100%
  • Matematyka podstawa -94%
  • J. ang. rozszerzenie -96%
  1. Marcin Przybysz
  • J. ang. podstawa -98%
  • Matematyka podstawa -98%
  • Chemia -92%
  1. Anna Świerzyńska
  • J. ang. podstawa -100%
  • J. ang. rozszerzenie -90%
  • Chemia 83%

Kl. III men

  1. Agnieszka Gogól
  • J. ang. podstawa -100%
  • Matematyka podstawa -96%
  • J. ang. rozszerzenie -94%
  1. Weronika Motyl
  • J. ang. podstawa -92%
  • Matematyka podstawa -92%
  1. Kacper Wardzyński
  • Matematyka podstawa -100%
  • Matematyka rozszerzenie -94%
  • J.ang. rozszerzenie -90%

Kl. III m-ch

  1. Łukasz Biedrowski
  • J. ang. podstawa -94%
  1. Julia Jagodzińska
  • J. ang. podstawa -100%
  • Matematyka podstawa -94%
  1. Arkadiusz Woźniak
  • J.ros. podstawa -96%
  • Matematyka podstawa -92%
  • J. ros. rozszerzenie -96%
  • Matematyka rozszerzenie -94%

Na uwagę zasługują też sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Jest to najbardziej znana wizytówka II LO. W roku szkolnym 2016/17 uczniowie wzięli udział w 32 różnych olimpiadach przedmiotowych ( statystycznie 1,6 olim./ucz.), do II etapu w 29 olimpiadach przeszło 74 uczniów( ok. 1/6 uczniów szkoły) w etapie centralnym wzięło udział 14 uczniów, laureatami i finalistami zostało 9 z nich:

  1. Filip Kościsty –kl. III b-ch
  • laureat XI m-ca V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP
  • laureat XIII m-ca Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka             –ucz. p. K. Kozioł –Machel Filip jest też:
  • laureatem IX miejsca etapu centralnego LVII Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym,
  • laureatem etapu centralnego IX edycji Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia.”,
  • laureatem Regionalnego Konkursu Historycznego „Józef Piłsudski – od rewolucjonisty do męża stanu”
  • stypendystą Stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego na rok 2017
  • współkoordynatorem rokrocznie organizowanej akcji „Tomaszowskie Pola Nadziei”, z której zebrane środki dają szanse na lepsze życie tomaszowianom wymagającym stałej pomocy hospicyjnej. Dzięki pracy wolontariuszy, a także zaangażowaniu się Filipa w powierzone mu obowiązki, udało się już po raz kolejny zorganizować kwestę pieniężną oraz festyn rodzinny, a po raz pierwszy miejski „flash mob – błyskawiczny tłum” w czasie którego młodzież zachęcała tomaszowian do włączenia się w ww. akcję.
  • Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta 
  1. Jakub Smólski –kl. III b-ch
  • laureat XIII m-ca XLIII Olimpiady Historycznej
  • finalista II Olimpiady Wiedzy Historycznej –ucz. p. K. Kozioł –Machel
  1. Małgorzata Warczyńska –kl. III men
  • finalistka VII Olimpiady o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową –ucz. p. M. Rychlik
  • finalistka X Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” –geografia z elementami geologii  -ucz. p. I. Śmigiel                       Małgosia jest też:
  • laureatką 2 miejsca Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „PRODUKCIK 2017”,
  • wyróżniona w półfinale regionalnym XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego  „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”,
  • zdobywczynią  2 miejsce drużynowo w 11. Wielkiej Lekcji Geografii w ramach 18 Festival Explorers.Ponadto Małgosia organizuje i angażuje się w uroczystości i działania organizowane przez klasę , szkołę oraz lokalną społeczność. Dwukrotnie przygotowała i poprowadziła Tomaszowski Festiwal Piosenki (Żydowskiej 2016 i Niemieckiej 2017). Małgorzata uczestniczyła w działaniach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także w wolontariacie organizowanym przez oratorium św. Filipa Neri przy Parafii Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim, zbierając żywność dla potrzebujących i pracując jako wolontariuszka w przedszkolu. Aktywnie uczestniczy w działaniach szkolnego klubu UNESCO – współorganizowała pisanie i uczestniczyła w pisaniu listów w imieniu więźniów sumienia w ramach akcji Amnesty International.
  • Laureatką Nagrody im. Stefana Żeromskiego ( 2017/2018) 
  1. Weronika Dziubek kl. II men –finalistka VII Olimpiady o Planowaniu          i Zarządzaniu Karierą Zawodową –ucz. p. M. Rychlik
  2. Eduard Yemielianow –kl. II m-f –finalista XLVIII Olimpiady Języka Rosyjskiego –ucz. p. G. Wałach
  3. Magdalena Lasota –kl. III b-ch-finalistka XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej –ucz. p. K. Marcińczak
  4. Julia Kwarciana –kl. II b-ch –finalistka I Olimpiady o Ubezpieczeniach Społecznych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” –ucz. p. M. Rychlik
  5. Blanka Kolanko –kl. II b-ch –finalistka I Olimpiady o Ubezpieczeniach Społecznych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” –ucz. p. M. Rychlik
  6. Aleksandra Tulin –kl. II men –finalistka I Olimpiady o Ubezpieczeniach Społecznych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” –ucz. p. M. Rychlik Niemal wszyscy uczniowie szkoły biorą też udział w konkursach i zawodach osiągając w nich sukcesy na miarę kraju. np.
  7. XLI Ogólnopolski  Konkurs Krasomówczy  Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych w Golubiu –Dobrzyniu –I m-ce w województwie, VI w Polsce
  8. Ogólnopolski Konkurs „O Literacki Laur Arbuza” –I , II m-ca w kategorii poezji i prozy, w tym roku Grand Prix w kategorii prozy
  9. Wielkiej Lekcji Geografii .Konkurs na Najlepszą Szkołę i Młodego Geografa. Uczestniczyło ok. 850 uczniów z całej PolskiII m-ce w Polsce dla szkoły, VI i VII w konkursie na młodego geografa
  10. Międzynarodowy Konkurs Programistyczny BALTIE 2017 –III i IV m-ce
  11. Ogólnopolskiego  Konkurs na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „PRODUKCIK 2017” –II i IV m-ce dla dwóch miniprzedsiębiorstw;                              w 2014r. GRAND PRIX  dla młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa „NEW ARTS”    i reprezentowało Polskę w konkursie europejskim w Tallinie.
  12. Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej –zorganizowana m.in. przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie I m-ce w województwie i I m-ce w Polsce!
  13. Konkurs matematyczny „Matematyka –Moja Pasja” –dwa tytuły finalisty, cały szereg wyróżnień
  14. I  miejsce w powiatowym współzawodnictwie sportowym dziewcząt „Licealiada 2016/2017.

W VI Ogólnopolskim  Rankingu Olimpijskim  COPTIOSH 2017

zajęliśmy:

  • LIX m-ce w Polsce i tytuł Brązowej Europejskiej Szkoły Praworządności RP
  • COPTIOSH to skrót od Centrum Organizacji Przedmiotowo – Tematyczno – Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno – Historycznych w Białymstoku.

Ogólnopolski Ranking Olimpijski Stowarzyszenia Edukacyjno – Oświatowego COPTIOSH w Białymstoku to zestawienie wyników szkół ponadgimnazjalnych w społeczno – prawnych olimpiadach przedmiotowych, tematycznych i interdyscyplinarnych organizowanych w RP przez różne podmioty, w tym i SEO COPTIOSH.

Dzięki sukcesom olimpijskim naszych uczniów w olimpiadach społeczno – prawnych, II LO znalazło się w grupie elitarnych szkół, w których edukacja społeczna, europejska, prawna, historyczna oraz z dziedziny praw człowieka, stoją na wysokim poziomie.

Wysoki poziom edukacji w naszym liceum przekłada się na losy naszych absolwentów. 95% podjęło dalszą naukę na uczelniach najwyżej notowanych  w rankingu polskich szkół wyższych.

Na koniec dyrektor szkoły wspomniał o szerokiej działalności uczniów i nauczycieli na rzecz lokalnej społeczności, o mnogości działań charytatywnych, wolontariackich, organizatorskich popularyzujących ważne wartości społeczne, historyczne, szacunku dla odmienności, kształtujące empatię.

Następnie w symboliczny sposób Liceum podziękowało tym, dzięki którym kolejny             tytuł ZŁOTEJ SZKOŁY  stał się faktem.

Wymienionym wyżej laureatom i finalistom olimpiad pamiątkowe statuetki wręczyli:  bp Ireneusz Pękalski, Marszałek Województwa Łódzkiego –Dariusz Klimczak, Przewodniczący Rady Powiatu –Piotr Majchrowski.

Listy gratulacyjne maturzystom –absolwentom wręczyli bp. Ireneusz Pękalski, wicestarosta Dariusz Kowalczyk i Przewodniczący Rady Miasta –Krzysztof Kuchta.

Ks. bp. Ireneusz Pękalski –  jak zwykle pamiętał o swojej ukochanej szkole i podarował Liceum  pieniądze na zakup książek do biblioteki szkolnej.

Uroczystość zakończył utwór Vance Joya „Riptide” w wykonaniu uczennic z kl. III hum.

Źródło: II LO im. S Żeromskiego