Nawiewniki okienne – jak wybrać?

1089

Nawiewniki okienne to małe urządzenia charakteryzujące się prostą budową. Ich wygląd zależy od tego, czy umożliwiają regulację strumienia powietrza, który przez nie przepływa.

 

Nawiewniki okienne automatyczne i o regulacji ręcznej

 

W nawiewnikach okiennych, które możesz regulować ręcznie, ustawiasz przesłonę w wybranej przez ciebie pozycji. Musisz więc pamiętać o tym, że to ty w dużej mierze jesteś odpowiedzialny za wydajność nawiewnika. Z kolei nawiewniki okienne automatyczne są całkowicie niezależne. Dzięki temu nie będziesz mógł ani zmniejszyć, ani zamknąć dopływu powietrza. Nawet wtedy, gdy na dworze jest chłodno.

 

Gdybyś mógł sam regulować przepływ powietrza, jest wielce prawdopodobne, że zamknąłbyś dopływ powietrza, by z twojego mieszkania nie uciekło ciepło. Innym powodem, dla którego podjąłbyś taką decyzję, mogłyby być niższe rachunki za ogrzewanie. Nawiewniki okienne o stałym przekroju wpuszczają tyle powietrza, ile wyznacza różnica ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz. Dostępne są m.in. w sklepie: sklep.grupamagnum.eu/.

 

Są w sprzedaży również nawiewniki, które posiadają przepustnicę. Jeśli się ją przymknie, wówczas do pomieszczenia dociera mniej powietrza. Dzięki przepustnicy możesz zamknąć nawiewnikNawiewniki z ręczną regulacją obsługujesz sam. Za pomocą przesłony zmieniasz wielkość otworu, przez który do pomieszczenia dopływa powietrze.

 

Nawiewniki okienne, które regulujesz ręcznie zapewniają dopływ powietrza, którego ilość jest zależna od położenia przepustnicy i różnicy ciśnienia.

 

Regulacja nawiewników za pomocą ciśnienia

 

Nawiewniki okienne, regulowane pod wpływem różnicy ciśnienia, działają automatycznie. W przypadku gdy występuje duża różnica ciśnienia, przesłonka nawiewnika się przymyka lub zamyka. Zachowanie przesłonki zależy głównie od budowy nawiewnika. Możesz ręcznie przymykać przepustnicę, ale nigdy nie uda ci się jej całkowicie zamknąć.

 

Nawiewniki okienne higrosterowane i termostatyczne

 

Nawiewniki okienne higrosterowane działają automatycznie. Są wrażliwe na wilgotność powietrza w pokoju. Ważnym elementem budowy tych nawiewników jest czujnik z taśmy poliamidowej. Czujnik otwiera przesłonę nawiewnika okiennego. Jest również odpowiedzialny za zwiększenie strumienia powietrza. Powietrze dopływa do pokoju w momencie, gdy poziom wilgotności się podnosi. Analogicznie czujnik zamyka przysłonę, gdy wilgotność spada poniżej określonego poziomu. Nawiewniki sterowane poziomem wilgotności sprawdzają się najlepiej w pomieszczeniach, w których panuje największa wilgotność.

 

Nawiewniki okienne termostatyczne działają automatycznie. Ich funkcjonowanie zależy od zmiany temperatury na zewnątrz. Gdy temperatura spada poniżej zera, zmniejsza się wielkość otworu nawiewnego. W ten sposób mniej powietrza dopływa do pomieszczenia. Ilość powietrza dopływającego do pomieszczenia zależy od różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz. Jest ona zależna także od wielkości otworu, którą ustala termostat. Nawiewnik tego typu ma duże wymiary, dlatego montuje się go w ścianie budynku.