Indonezyjska przyroda w centrum Tomaszowa

670

Wyprawa odbyła się na przełomie kwietnia i maja 2005 roku, jej celem było przeprowadzenie badań entomofauny kilku Indonezyjskich wysp: Jawy, Sumatry, Borneo i Celebesu. Organizatorami wyjazdu byli Michał Smoleń i Karol Glimos. Przez sześć tygodni prowadzili badania owadów w różnych biotopach .

Na wystawie zobaczymy pozyskane eksponaty i dokumentację fotograficzną wyprawy. Na ponad dwudziestu fotoramach prezentowana jest część dokumentacji fotograficznej wyprawy. Motyw przewodni wystawy stanowi kwestia ochrony przyrody. Celem autorów wystawy jest przedstawienie sytuacji, w jakiej znalazło się środowisko naturalne Indonezji. Widzowie zobaczą skutki ekspansji cywilizacji na środowisko naturalne Indonezji. Naukowcy poprzez zdjęcia , pokazują zarówno zagrożenie dla ginących gatunków , ale tez i codzienne zmagania człowieka z siłami przyrody, często przy użyciu bardzo prymitywnych metod.

Poruszona została też tematyka międzynarodowej ochrony przyrody na mocy Konwencji waszyngtońskiej CITES, która może uchronić wiele zagrożonych gatunków przed wyginięciem. Prezentowane są zdjęcia zwierząt przeznaczonych do nielegalnej sprzedaży, a także motyle podlegające szczególnej ochronie.

Na wystawie można zobaczyć zdjęcia ludzi podczas codziennych czynności, a fotografie uzupełnione są przedmiotami codziennego użytku – maczetami, ubraniami i nieodłącznym atrybutem każdego indonezyjskiego mężczyzny: papierosami z dodatkiem goździków o dźwięcznej nazwie Kretek.

W gablotach przedstawiono przekrojowo większość grup owadów występujących w Indonezji. Poczynając od drobnych chrząszczy, kończąc na pięknych rajskich motylach z rodzaju Ornithoptera, które podlegają szczególnej ochronie ze względu na zagrożenie wyginięciem.

W kilku gablotkach można też zobaczyć przykładowe gatunki muszli i ogromnego kraba kokosowego Birgus latro.
Eksponowane są również okazy spreparowanych ptaków i ssaków, pochodzących z wysp Indonezji. Niewątpliwie dużą atrakcją jest prawie 2 m. długości gawial.