Kupić czy wynająć? Oto jest pytanie.

654

 

Dylemat przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca z czasem zaczyna zastanawiać się nad zakupem własnej siedziby firmy. Na początku zazwyczaj działamy na wynajętej przestrzeni, jednak z czasem nabieramy chęci na własne pomieszczenia użytkowe. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie powierzchni komercyjnej warto rozważyć wszystkie za i przeciw.


  •     Wynajem – jest to opcja zdecydowanie bardziej komfortowa dla osób, które nie chcą angażować zbyt dużych środków w rozwój firmy. To dobre rozwiązanie dla firm nie mających zdolności kredytowej lub bojących się wieloletnich umów z bankami. Ogromnym plusem wynajmu jest możliwość zmiany siedziby. Gdy firma zacznie się prężnie rozwijać możemy bez problemu poszukać nowego lokalu lub biura. Nawet w sytuacji, gdy nasz interes nie ma się najlepiej możemy zmienić lokalizację na tańszą, a lokal na zdecydowanie mniejszy. Wynajem daje możliwość wyboru, a często też rozwoju. Dlatego wynajęcie lokalu jest idealne dla firm dopiero rozpoczynających działalność, a także niebędących w stanie przewidzieć tempa swojego rozwoju. Plusem najmu jest brak konieczności inwestowanie dużych środków, wolne pieniądze można wydać na inwestycje. Nie ponosimy odpowiedzialności za utrzymanie lokalu. Dużym minusem są jednak środki finansowe, które co miesiąc wydajemy na biuro, a ono nigdy nie będzie nasze.

  •     Zakup – kupno lokalu komercyjnego jest idealne dla firm o ugruntowanej pozycji. Gdy przedsiębiorca nie zakłada znacznego poszerzania personalu i ma odpowiednią zdolność kredytową nie powinien się wahać przed zakupem własnego biura. Bardzo często rata kredytu jest zdecydowanie mniejsza od czynszu dotychczas płaconego za użytkowanie lokalu. Dzięki kupnie własnego lokalu środki dotąd wydawane na obcą powierzchnię możemy włożyć w spłatę własnej. Będąc na własnym nie musimy też obawiać się podwyżek czynszu i innych kaprysów właścicieli lokalu. Dlatego zakup lokalu jest dobrym pomysłem, gdy prowadzimy biznes z małą ilością personelu. Zdobyliśmy już stabilność finansową i dostateczną zdolność kredytową. Ogromnym plusem zakupu lokalu jest akumulacja kapitału w nieruchomość, która staje się majątkiem firmy. Nie zapominajmy, że nawet w przypadku problemów finansowych powierzchnię biurową możemy wynająć lub sprzedać innej firmie. Minusem kupna lokalu jest odpowiedzialność za utrzymanie nieruchomości i koszty z tym związane.(źródło: http://www.jestem-rentierem.pl/ ) Każde z przedstawionych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Decyzja firmy powinna być podyktowana jej faktycznymi potrzebami, dlatego zanim udamy się po kredyt lub podpiszemy umowę najmu rozważmy zawsze plusy i minusy wybranego rozwiązania.