W krainie książek

762

Poniedziałkowy poranek 7 maja br. upłynął w naszej bibliotece bardzo wesoło i ciekawie. Rozpoczął się tydzień bibliotek  i  z tej okazji odwiedziły nas dzieci z przedszkola nr 11 razem ze swoimi paniami nauczycielkami.

Autor, korektor ,ilustrator to tylko niektóre z pojęć jakie zostały zgłębione i przyswojone przez dzieci. Nasi goście odkrywali tajemnice biblioteki. Dowidzieli się jak wygląda praca w bibliotece i co trzeba zrobić by stać się czytelnikiem. Na koniec przedszkolaki miały okazję pooglądać i poczytać wybrane przez siebie książki. W nagrodę za ciekawe spotkanie dzieci obejrzały bajkę pt „Minionki” a my dostaliśmy od pań i dzieci piękny bukiet tulipanów, które były prezentem na dzień bibliotekarza, który obchodzimy 8 maja.

8 maja w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się spotkanie autorskie z Kaliną Jerzykowską– pisarką książek dla dzieci i młodzieży autorką sztuk i scenariuszy teatralnych  oraz musicali i piosenek. Na widowni zasiedli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, ze Szkoły Podstawowej nr 11, szkoły Podstawowej nr 12 oraz czytelnicy naszej biblioteki. Pisarz zabrał dzieci w podróż do świata książek.

9 maja miało miejsce spotkanie z panem Jarosławem Cielebon . Pan Jarosław prowadził warsztaty pn „Rozmowy międzypokoleniowe” dla młodzieży i dorosłych. warsztaty odbyły się w ramach 100 letniej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

9 maja br.  W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się warsztaty historyczne z okazji 100 letniej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spotkanie prowadził historyk , regionalista z Tomaszowa Mazowieckiego p. Jarosław Cielebon na co dzień Pan Jarosław pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe Osiedle Niewiadów. W spotkaniu uczestniczyli seniorzy, którzy przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe tworzą Klub Tropicieli Przeszłości oraz młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stanisława Staszica.

Warsztaty przybrały formę komunikacji międzypokoleniowej, która wykorzystywana  może być jako sposób przekazywania wiedzy o przeszłości przez jej bezpośrednich świadków.

Jest to jeden z elementów pozyskiwania wiedzy często niedoceniany kosztem literatury naukowej, mówił Jarosław Cielebon.

Historia lokalna czy regionalna zaczyna być coraz bardziej doceniana po przez rozmowy z ludźmi , którzy pamiętają ulice naszego miasta sprzed 30 czy 40 lat.

Jarosław Cielebon na warsztatach w bibliotece przedstawił różne źródła pozyskiwania wiedzy historycznej (książki, pamiętniki, dzienniki, strony internetowe).

Młodzież miała okazję analizować źródła historyczne na postawie samodzielnie ułożonych pytań.

Jarosław Cielebon podkreślał na spotkaniu , że bardzo ważne jest spotkanie z człowiekiem i konfrontacja młodego człowieka z seniorem. Najważniejszy jest człowiek bo historię tworzą ludzie nie jest dobrze jeżeli podmiotem w historii jest człowiek.

Odbyliśmy wspólnie ciekawą podróż do przeszłości.

Liczba osób 40