Łaźnia w rozbiórce – ekspertyzy o stanie budynku bezlitosne

452

Autor: UM

Niestety nie można było uratować budynku po dawnej łaźni, który znajduje się przy ul. Tkackiej. Specjaliści nie pozostawili złudzeń. Ruszyła rozbiórka.

Jak czytamy w dokumentacji budowlanej budynek był wykonany w technologii tradycyjnej – murowanej z cegły pełnej. Ogólny stan budynku był bardzo zły – awaryjny. Nastąpiło częściowe załamanie konstrukcji dachu i stropów. Woda opadowa spowodowała degradację elementów drewnianych oraz ceramicznych przez wilgoć i grzyby. Występowały liczne ubytki muru, usunięto stalowe nadproża, powstały pionowe spękania. Tynk odspoił się i odpadł na dużych połaciach, zaprawa utraciła właściwości wiążące. Dostęp do budynku został już jakiś czas temu wykluczony poprzez zamurowanie otworów drzwiowych i okiennych bloczkami gazobetonowymi.

Zgodnie z wydanymi zaleceniami, ze względu na stan techniczny obiektu, jego lokalizację (bezpośrednio przy jezdni) oraz zagospodarowanie działki, rozbiórkę należało przeprowadzić w jak najkrótszym czasie z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa osób prowadzących prace budowlane i tych mogących się znaleźć w pobliżu budowy.

Przetarg na wykonanie prac rozbiórkowych wygrała firma TOM STONE (wartość zamówienia: 69.802,50 zł brutto)

Plac został przekazany wykonawcy – prace mają się zakończyć do 30 kwietnia br.