Tomaszów Mazowiecki uhonoruje Bogusława Drozdowskiego

205

Autor: UM

Śp. Bogusław Drozdowski będzie patronem ronda u zbiegu ulic Strzeleckiej i Mazowieckiej. Tak zdecydowali radni Rady Miejskiej na wniosek prezydenta Marcina Witko.

Bogusław Drozdowski był prekursorem łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie Mazowieckim. Przez 50 lat uczył wychowania fizycznego w tomaszowskich szkołach. Pochodził  z Pinska na Polesiu. Do Tomaszowa Mazowieckiego trafił po II wojnie światowej. W  1967 roku z inicjatywy Bogusława Drozdowskiego powstała sekcja łyżwiarstwa szybkiego Klubu Sportowego „Pilica”, a on zastał jej pierwszym instruktorem. Kilka miesięcy później zarząd klubu zdecydował o budowie naturalnego toru do jazdy szybkiej na lodzie przy ul. Strzeleckiej. W 1979 roku rozpoczęto budowę sztucznie mrożonego toru. Nowy obiekt został oddany do użytku w 1984 roku. Bogusław Drozdowski wychował wielu olimpijczyków: Jana Józwika, Stanisławę Pietruszczak – Wąchałę, Jaromira Radke oraz wielu mistrzów Polski na czele z Andrzejem  Józwikiem  i  Markiem  Łakomskim.

W 2013 roku Rada Miejska Tomaszowa Mazowieckiego uhonorowała Bogusława Drozdowskiego tytułem „Zasłużony dla Tomaszowa Mazowieckiego”.