Jarmark żywności prosto od rolnika

527

Autor: Starostwo Powiatowe

W niedzielę, 25 września 2021 roku, na placu przy zamku Jaksa-Bykowskich przy ulicy Kasztelańskiej w Piotrkowie Trybunalskim, Urząd Marszałkowski w Łodzi zorganizował Piknik rodzinny „Byki Kultury”. W organizację włączył się Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Po raz pierwszy odbył się „Jarmark żywności prosto od rolnika”.

Udział w Jarmarku wzięło 30 rolników, którzy w swoich gospodarstwach, z własnych produktów, wyprodukowali żywność. Można było zakupić niskoprzetworzone produkty bezpośrednio od rolników, między innymi: mięso, wędliny, ryby, sery, produkty mleczne, pieczywo na zakwasie, miody i produkty pszczele, konfitury, soki warzywne i owocowe, oleje, makarony, warzywa i owoce, ekologiczne kwiaty, krzewy, drzewka owocowe i wiele innych.

Spotkanie poprowadził Maciej Smoliński, od dziesięciu lat prezenter stacji telewizyjnej Polo TV.


„Proszę Państwa, kolejny wspaniały festyn rodzinny pod egidą Marszałka Województwa, pana Grzegorza Schreibera, a w tym przypadku, przy obecności Wicemarszałka, pana Zbigniewa Ziemby. Piknik rodzinny połączony z promocją zdrowej żywności, polskiej żywności. Tutaj mamy stoiska, które są wypełnione zdrową żywnością, które pokazują się coraz częściej w różnych miejscach, przyjeżdżają rolnicy, którzy na co dzień starają się, aby ta żywność przez nich produkowana, była jak najzdrowsza, szczególnie w dobie dzisiejszych czasów, gdzie jest tyle chorób, gdzie mamy tyle różnych trudnych sytuacji z naszym zdrowiem, Trzeba jeść to, co zdrowe, trzeba jeść to, co polskie, trzeba też promować wśród swoich rodzin, wśród swoich znajomych. Bardzo serdecznie gratuluję panu Marszałkowi, gratuluję dyrektorowi Ośrodka Doradztwa Rolniczego panu Tomaszowi Koperze, za to, że taką inicjatywę podjęli, dzięki której rodziny mogą wspólnie się bawić, mogą wspólnie przebywać, zagospodarować ten czas wolny, a polscy rolnicy, w tym również ci, którzy przyjechali z powiatu tomaszowskiego, mogą zaprezentować to wszystko, co dzisiaj jest kwintesencją ich pracy to, co na co dzień starają się uzyskać, żeby móc nam zaoferować jak najzdrowszą żywność. To jest coś wspaniałego, to jest coś wyjątkowego, z czym spotykamy się coraz częściej, ale trzeba o tym mówić, trzeba to promować wśród swoich osób bliskich. Zdrowa żywność to zdrowy człowiek. Idźmy w tym kierunku, wspomagajmy się nawzajem, mówmy o tym, a będziemy widzieli za jakiś czas, również w tych wszystkich kwestiach dotyczących naszego zdrowia, naprawdę dużo lepsze wyniki. Serdecznie gratuluję organizatorom, zachęcam do zdrowego odżywiania. Dzięki takim właśnie wystawcom, takim producentom, którzy pokazują nam nabiał, pokazują wędliny, pokazują miody, pokazują olej, pokazują te wszystkie produkty, które na co dzień wytwarzają, I ja zapraszam do korzystania właśnie z tych produktów po to, jak jeszcze raz podkreślam, żebyśmy byli wszyscy zdrowsi.” – zachęca do jedzenia zdrowej żywności Starosta Powiatu Tomaszowskiego.