Międzynarodowy Dzień Teatru

602
31 marca łódzcy aktorzy przybliżali dzieciom ze Szkół Podstawowych nr 10, 12, 13 i 14, istotę teatru. „Chcielibyśmy, aby dzieci ze szkół podstawowych, zwłaszcza z klas I – III, mogły dowiedzieć się jak najwięcej o teatrze. Wszystko zorganizowane jest w ramach edukacji kulturalnej. Wychodzimy z założenia, że czego mały Jaś się nie dowie, tego duży Jan nie będzie wiedział” – o zaletach organizowania Międzynarodowego Dnia Teatru mówiła Diana Dylewska, instruktorka tańca w Tkaczu.

Teatr MER, jako pierwszy przedstawił widowisko „Pinokio” oparte na znanej opowieści Carla Collodiego. Widownia bardzo żywo zareagowała na drewnianą kukiełkę o niesfornym charakterze, mającą wiele ciekawych przygód. Natomiast Teatr 75 zaprezentował przedstawienie „Morską opowieść”, bajkę pełną humoru i muzyki. I tutaj widzowie mogli uczestniczyć w akcji przedstawienia.

Nie tylko widowiska teatralne, stanowiły praktyczną lekcję wiedzy o teatrze. Małgorzata Wolańska zwracała dzieciom uwagę na różnicę miedzy teatrem lalek a teatrem dramatycznym. Co tak naprawdę dzieje się za czarną kurtyną? Czym zajmuje się scenarzysta, a czym reżyser? Na te pytania odpowiadała pani Małgorzata. Słowa poparte były prezentacją kukiełek oraz kostiumów scenicznych. Dzieci same miały okazję próbować na scenie animacji. Przekonały się też jak bardzo maska i kostium wzbogacają i inspirują aktorów.

Dla małych uczniów uczestnictwo w Międzynarodowym Dniu Teatru to nie tylko dobra zabawa, ale również jedno z pierwszych spotkań z polską kulturą. Organizatorzy mają nadzieję, że edukacja kulturalna w wersji teatralnej pozostanie w pamięci jej uczestników.