„Pamiętamy – nie zapomnimy”

705
13 kwiecień został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Sejm podpisał uchwałę mającą na celu uczczenie pamięci tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez NKWD. Podjecie uchwały jest kolejnym krokiem odkrywającym prawdę o zbrodni katyńskiej. 13 kwietnia 1990 roku Centralna Agencja Prasowa ZSRR (TASS) wydała oświadczenie potwierdzające informację, że zbrodnię ludobójstwa dokonało NKWD.

W naszym mieście uroczystości upamiętniające 68 rocznicę zbrodni katyńskiej rozpoczęły się mszą świętą w kościele świętej Jadwigi. Tomaszowianie modlili się w intencji jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Następnie uroczystości zostały przeniesione na Cmentarz Wojenny przy ulicy Smutnej.

W hołdzie Polakom pomordowanym w sowieckich obozach złożono kwiaty oraz odczytano Apel Poległych. Kompania Honorowa żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oddała salwy honorowe. Uroczystości odbyły się pod krzyżem katyńskim, gdzie umieszczone są tablice z 45 nazwiskami Tomaszowian, którzy ponieśli śmierć w 1940 roku.

W uroczystościach brali udział przedstawiciele lokalnych władz miejskich, powiatowych, przedstawiciele organizacji działających na terenie Tomaszowa Mazowieckiego oraz młodzież z tomaszowskich szkół.