Gość Edka Wójciaka. Włodek Votka w Mazowszu.

743
Tym razem zaprosił do Tomaszowa Włodka Votkę. Nie bez powodu ten znany wykonawca, twórca i lider legendarnej „Gdańskiej Kapeli Podwórkowej” zwany jest jednocześnie przez gdańszczan – „Bardem Gdańska”, a przez tomaszowian – „Bardem Tomaszowa”. 

Włodek Votka ma w Tomaszowie wielu przyjaciół i dla nich pozostał po prostu „Chłopakiem z Niskiej”. Podobnie jak Edek Wójciak najmłodsze lata spędził w tej dla jednych pięknej, dla innych koszmarnej dzielnicy, nazwijmy ją – Niska i Karpaty. Zarówno Włodek jak i Edek chętnie po latach wracają na stare śmieci, a Edek nawet ponownie zamieszkał przy ulicy Niskiej. Jak w piosence ze słowami i muzyką Włodka, zatytułowanej „Ja tu wrócę”, w której Włodek swoim aksamitnym głosem wyśpiewuje swój sentyment do rodzinnego miasta, wywołując kolejne jego najbardziej znane symbole, jak nazwy dzielnic, ukochaną Pilicę, klub „Lechia”, kino „Mazowsze” i inne. 

Włodek po rozpadzie swojej Kapeli w stanie wojennym, tworzy i koncertuje na własny rachunek. Nagrał kilkanaście płyt z piosenkami z różnych kultur: są to polskie piosenki biesiadne, piosenki cygańskie, lwowskie, żydowskie i rosyjskie, nie mówiąc już o przepięknych w jego wykonaniu najbardziej znanych światowych hitach. Bez problemu porusza się w różnych muzycznych konwencjach kulturowych, świetnie operując wieloma językami i akcentami, ze szczególnym upodobaniem do słowiańskich, nie gardząc angielskim i niemieckim. Tworzy klimaty do tego stopnia identyfikując się z nimi, że kiedy śpiewa piosenki lwowskie, autentyczni lwowiacy pytają go z nieudawaną szczerością, z jakiej dzielnicy Lwowa pochodzi. 

Tym razem tomaszowski bard zaprezentuje w przepięknej sali Społeczności Chrześcijańskiej TOMY (dawne kino „Mazowsze”) ballady innego słynnego barda – Bułata Okudżawy – „Barda Moskwy”, w swojej własnej aranżacji. 

Bułat Okudżawa urodzony 9 maja 1924 roku w Moskwie, zmarły 12 czerwca 1997 roku w Paryżu – rosyjski bard, poeta, prozaik, kompozytor ballad, pieśni lirycznych i satyrycznych, twórca gatunku piosenki autorskiej, dramaturg. 

Edek Wójciak razem z Towarzystwem Przyjaciół Tomaszowa zapraszają mieszkańców miasta na koncert Włodka Votki, który odbędzie się w najbliższą sobotę, dnia 18 kwietnia o godzinie 18:00 w sali Społeczności Chrześcijańskiej TOMY (dawne kino „Mazowsze”).

Wstęp wolny.